Większe zmiany notowań można było zauważyć na parze USD/JPY. Osłabienie jena do poziomu 118,80 spowodowało aprecjację bardziej ryzykownych aktywów. Dzisiaj przed południem poznaliśmy jak w Eurolandzie kształtowała się inflacja w cenach producenta. W lutym PPI wzrosło o 0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca, oraz 2,9% w stosunku do poprzedniego roku. Dane były zgodne z oczekiwaniami i nie miały wpływu na zachowanie się kursów. W dalszej części tygodnia najwięcej dowiemy się o rynku pracy w USA. Począwszy od jutra gdzie poznamy dwa raporty (Challengera o planowanych zwolnieniach, oraz ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym) przez ilość noworejestrowanych bezrobotnych w czwartek, kończąc na opublikowanym w piątek miesięcznym raporcie z rynku pracy. Dane te mogą spowodować większe zmiany na rynku aniżeli te, które obserwujemy od początku tygodnia (gorsze dane powinny osłabić dolara). Z jednej strony zbliżające się święta ograniczają chęć handlowania, z drugiej zaś strony mniejsza płynność rynku może skutkować większą zmiennością, dlatego część inwestorów będzie chciało pozamykać pozycje. W przeciwieństwie do rynku walutowego rynek surowcowy ma się czym pochwalić. Złoto wraz z ropą traciło na wartości, co niewątpliwie pomogło w umocnieniu dolara. Obecnie za złoto trzeba zapłacić 663 usd/oz. a za ropę 67,90 dolarów za baryłkę. Duży wzrost (ok. 3%) zanotował rynek miedzi. Ostatnie wzrosty tego surowca mogą trochę dziwić, skoro inwestorzy obawiają się spowolnienia największej gospodarki świata jaka są Stany Zjednoczone co w połączeniu z nienajlepszą sytuacją na rynku nieruchomości powinno popyt ostudzić, tak się jedna nie dzieje. Obecnie cena za tonę tego surowca oscyluje wokół 7200 usd.
O godzinie 15:30 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3366 dolara.
RYNEK KRAJOWY
Rynek złotego pozostawał we wtorek pod wpływem wydarzeń na świecie. Krajowa waluta oscyluje wokół wczorajszych zamknięć. Agencja ratingowa Fitach ogłosiła, że tempo wzrostu gospodarczego Polski przyśpieszy w 2007r. do poziomu bliskiego 7 proc., by następnie zwolnić w kierunku 6 procent rok później. A w kolejnych dwóch, trzech kwartałach dynamika PKB powinna oscylować w przedziale 5-6 procent. Na notowania złotego nie wpłynęło tę lepsze od prognoz wykonanie budżetu. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że deficyt budżetu centralnego po marcu wyniósł ok. 14-15% rocznego planu wobec planowanych we wcześniej opublikowanym harmonogramie 22,0%. Wykonanie będzie dużo lepsze od planu ze względu na trochę niższe wydatki i wyższe od planowanych dochody, dodała wiceminister.
Indeksowi Wig20 niewątpliwie pomagała dziś drożejąca miedź, która przełożyła się na ponad cztero procentowy wzrost KGHM. Na Wig20 obróciło się akcji za około 600 mln złotych.