Wspólna waluta jest obecnie najdroższa od 23 września, czyli od pierwszej z całej serii interwencji Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Złoty od tygodni traci na fali pogłębiającego się pesymizmu na rynkach globalnych, mającego swe źródła w rosnących obawach o to, czy europejscy politycy są w stanie podjąć odważne decyzje, zmierzające do zakończenia kryzysu zadłużenia w Strefie Euro. Obecnie, oczy całego finansowego świata skierowane są na kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która kategorycznie sprzeciwia się dodrukowi pieniądza przez Europejski Bank Centralny i wprowadzeniu eurooobligacji. To w opinii rynków zmniejsza szanse na zakończenie kryzysu, powoli prowadząc Strefę Euro w kierunku katastrofy, a światową gospodarkę w kierunku globalnej recesji.
Tocząca się obecnie w Europie dyskusja nad rolą ECB w kryzysie i o euroobligacjach, trochę przypomina podobną dyskusję, aczkolwiek prowadzoną za zamkniętymi drzwiami, o tym czy ratować Lehman Brothers. W obu przypadkach konsekwencje będą podobne. Tyle tylko, że „posprzątać" po rozpadzie Strefy Euro już się nie da. Łańcuch zdarzeń jaki zostanie wówczas uruchomiony sprawi, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek możemy powiedzieć, że upadek Strefy Euro zakończy istnienie finansowego świata jaki znamy.
Systematycznie pogarszające się nastroje na rynkach globalnych, co doskonale obrazuje obserwowany dziś, dziesiąty kolejny dzień spadku niemieckiego DAX-a, dotyka nie tylko złotego, ale większość walut krajów uważanych za rynki wschodzące. Dlatego też polska waluta zachowuje tak dużą korelację np. z meksykańskim peso.
Z tego też powodu nie reaguje ona na optymistyczne sygnały z agencji ratingowych, jakie napłynęły po wygłoszonym w poprzednim tygodniu expose przez premiera Donalda Tuska. Czy też nie reaguje na relatywnie dobre dane makroekonomiczne płynące z naszej gospodarki. Jak chociażby dzisiejszy raport GUS o sprzedaży detalicznej. W październiku sprzedaż wzrosła o 11,2% R/R, wobec 11,4% R/R miesiąc wcześniej. Rynkowy konsensusu kształtował się na poziomie 10,4% R/R. Nasza prognoza to 11,5% R/R .