MIEDŹ
Nadwyżka na globalnym rynku miedzi.
Notowania miedzi znajdują się pod wyraźną presją spadkową od początku maja. Cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie udało się wtedy pokonać ważnego technicznego oporu w okolicach 2,30 USD za funt, co poskutkowało utworzeniem się formacji podwójnego szczytu i późniejszym dynamicznym spadkiem cen miedzi. W ostatnich dniach zniżki te miały już mniejszą dynamikę, jednak wciąż kupujący ewidentnie nie mają siły, by wynieść cenę miedzi wyraźnie wyżej.
Stronie popytowej brakuje zresztą motywacji, bowiem czysto fundamentalne argumenty sprzyjają przecenie miedzi. Eksport miedzi z Chin znacząco wzrósł przy w miarę stabilnym imporcie, a dane z gospodarki Chin wciąż raczej rozczarowują. Dodatkowo, dane International Copper Study Group (ICSG) pokazały, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku na globalnym rynku miedzi miała miejsce nadwyżka (w styczniu wyniosła ona 51 tysięcy ton, a w lutym 24 tysiące ton). Jest to łącznie mniejsza nadwyżka niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, jednak i tak w całym bieżącym roku oczekiwana jest łączna nadwyżka wynosząca niemal 200 tysięcy ton.
Co więcej, spadkom cen miedzi sprzyja siła amerykańskiego dolara, wynikająca z oczekiwania rychłej kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Całość składa się więc na prawdopodobieństwo dalszego poruszania się cen miedzi na niskim poziomie. Być może po ostatniej serii spadków zobaczymy krótkoterminowe odreagowanie wzrostowe, jednak presja sprzedających na wykresie miedzi powinna się utrzymać.
Notowania miedzi w USA – dane dzienne.