Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.04.2017 12:09 Publikacja: 01.04.2017 12:09
Ostatnie trzy miesiące mocno kontrastują z poprzednimi latami, ze względu na cezurę, która mogłaby przejść do historii rynków finansowych. Oficjalne rozpoczęcie Brexitu, rosnące rozczarowanie brakiem konkretów dotyczących stymulacji fiskalnej przez administrację Trumpa, czy trzecia w cyklu podwyżka stóp przez Fed. To ciągle za mało, by przyćmić inne wydarzenia i dostarczyć inwestorom klarownego motywu przewodniego. Na lokalnym rynku do kategorii tendencji, których nie można zbagatelizować, ale które nie zdominowały notowań złotego, należy zaliczyć powrót dynamiki inflacji konsumenckiej do dopuszczalnego przedziału wokół celu NBP. Najbliżej osiągnięcia pułapu 2,5 proc. roczna dynamika CPI była na razie w lutym. W marcu ceny były minimalnie niższe niż miesiąc wcześniej i 2 proc. wyższe niż przed rokiem. Można zakładać, że korekta na rynku surowców energetycznych idąca w parze z aprecjacją waluty stoi za niższą dynamiką cen paliw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas