Również wartość USD względem jena pozostaje pod spadkową presją. Jen utrzymuje swoją siłę ze względu na rosnące ryzyka geopolityczne. Korea Północna wystrzeliła dzisiaj rakietę balistyczną, przypominając o sobie w przededniu spotkania prezydentów USA i Chin.
Naszym zdaniem: Wzrost ryzyka geopolitycznego na ogół jest korzystny dla japońskiego jena – waluta ta jest uważana bowiem za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani", czyli aktywów, w kierunku których ucieka kapitał w okresach rynkowej czy politycznej niepewności.
Korea Północna przypomniała o sobie w szczególnym momencie. Już jutro i pojutrze spotkają się bowiem Donald Trump i Xi Jinping, którzy będą rozmawiać o kwestiach związanych nie tylko z gospodarką, ale także ze światowym bezpieczeństwem. Jednym z punktów spotkania ma być temat możliwych prób przekonania władz Korei Północnej do zaniechania dalszych zbrojeń.
Sytuacja polityczna może przekładać się na kursy walut, ale w przypadku amerykańskiego dolara istotne będą również dane makroekonomiczne i komunikaty z samych Stanów Zjednoczonych, których w drugiej połowie bieżącego tygodnia pojawi się sporo. Dzisiaj opublikowane zostaną m.in. raport ADP oraz raport ISM dla usług, a później także protokół z posiedzenia FOMC. Ten ostatni będzie prawdopodobnie szczególnie istotny dla wartości USD – jastrzębia wymowa treści protokołu będzie pozytywnie wpływać na wartość amerykańskiego dolara, z kolei gołębie komunikaty dadzą inwestorom pretekst do ucieczki z rynku USD.
Notowania USD względem kanadyjskiego dolara dzisiaj rano delikatnie spadają, jednak utrzymują się w okolicy wczorajszego zamknięcia. Dzisiejsze odreagowanie jest naturalnym ruchem po dwóch mocno wzrostowych sesjach. Mimo to, ogólnie CAD pozostaje w tym tygodniu słaby względem USD.