Kurs USD/JPY, dzisiaj poruszający się stabilnie w okolicach 110,50, pozostaje pod presją spadkową związaną z podwyższonym ryzykiem geopolitycznym.
Naszym zdaniem: Dzisiaj rozpoczyna się spotkanie prezydentów USA oraz Chin. Donald Trump oraz Xi Jinping mają rozmawiać o sytuacji w globalnej gospodarce oraz o bezpieczeństwie międzynarodowym. Rezultat ich rozmów budzi szczególne zainteresowanie inwestorów ze względu na niedawne wystrzelenie rakiet balistycznych przez Koreę Północną, a także ze względu na liczne wcześniejsze komentarze Trumpa dotyczące relacji handlowych Chin i USA. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat polityki gospodarczej Państwa Środka, dlatego potencjalne efekty rozmów wzbudzają na rynkach finansowych wzrost awersji do ryzyka. To natomiast jest korzystny rozwój sytuacji dla japońskiego jena, uważanego za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani", czyli aktywów, w kierunku których ucieka kapitał w okresach rynkowej czy politycznej niepewności.
Wsparciem dla notowań USD nie okazał się także wczorajszy protokół z posiedzenia FOMC. W dokumencie tym nie pojawiły się bowiem żadne nowe istotne informacje dotyczące dalszego tempa podwyżek stóp procentowych, natomiast skupiono się na innym aspekcie zacieśniania polityki monetarnej, a więc zmniejszaniu sumy bilansowej, która od końca 2014 roku utrzymuje się na stabilnym, ale historycznie rekordowym poziomie (niemal 4,5 biliona USD). Suma bilansowa rosła przez kilka lat po krachu finansowym w drugiej połowie 2008 r. i obecnie Fed przygotowuje się do procesu odwrotnego. Informacje Fed miały jastrzębi wydźwięk, jednak zbiegły się w czasie z rezygnacją ze stanowiska największego jastrzębia w FOMC, Jeffreya Lackera.
Dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle w lutym okazały się mieszane. Ich dynamika w ujęciu mdm rozczarowała, jednak w ujęciu rdr okazała się lepsza od oczekiwań. Dzisiaj opublikowany ma zostać także protokół z posiedzenia ECB.
Naszym zdaniem: Dane makroekonomiczne w strefie euro schodzą na dalszy plan w obliczu globalnej awersji do ryzyka. Notowania EUR/USD w ciągu ostatnich kilku sesji były w miarę stabilne, aczkolwiek widać próby powrotu do spadków. Obecnie kluczowym poziomem oporu są okolica 1,0685-1,0690, które póki co stanowią skuteczną krótkoterminową barierę dla kupujących na rynku eurodolara.