Polscy inwestorzy indywidualni przewidują hossę aż do 2025 r.

55 proc. polskich inwestorów indywidualnych oczekuje, że hossa utrzyma się do 2025 roku, a 40 proc. liczy na dalszy wzrost akcji spółek związanych ze sztuczną inteligencją. Tesla to najchętniej wybierana spółka ze Magnificent-7.

Publikacja: 17.12.2024 12:42

Polscy inwestorzy indywidualni przewidują hossę aż do 2025 r.

Foto: Adobe Stock

Polscy inwestorzy indywidualni wierzą, że obecna hossa utrzyma się przez cały przyszły rok - tak twierdzi 55 proc, ankietowanych. Wysokie pozostaje również zaufanie do spółek związanych z AI – 5 proc. respondentów oczekuje znaczących wzrostów ich wartości w 2025 roku, a 35 proc. spodziewa się bardziej stopniowych zwyżek cen akcji. Wysokie pozostaje również zaufanie do spółek związanych z AI – 5 proc. respondentów oczekuje znaczących wzrostów ich wartości w 2025 roku, a 35 proc. spodziewa się bardziej stopniowych zwyżek cen akcji – wynika z kwartalnego raportu "Puls Inwestora Indywidualnego" opracowanego przez platformę inwestycyjną eToro.

Tesla na czele Magnificent-7 w 2025 roku

Polscy inwestorzy indywidualni zapytani, w które ze spółek Magnificent-7 najchętniej zwiększą swoje zaangażowanie inwestycyjne w 2025 roku, umieścili na pierwszym miejscu Teslę. Wskazało ją 16 proc. respondentów. Taki wynik to efekt wzrostu cen akcji spółki po wyborach w USA. Drugie miejsce zajęło Apple (14 proc.), a kolejne Meta (11 proc.), Amazon (10 proc.), Microsoft (9 proc.), Alphabet (8 proc.) oraz Nvidia (6 proc.). Inwestorzy pytani o bardziej ogólną prognozę dotyczącą wyników firm Magnificent-7 w 2025 roku byli bardziej powściągliwi. 14 proc. badanych uważa, że zwyżki cen akcji znacząco przewyższą średnie wzrosty na rynku, a 36 proc. spodziewa się jedynie niewielkiego wzrostu wartości spółek w stosunku do średniej na rynku.

Badania wskazują, że wybory inwestycyjne różnią się także w zależności od płci. Polki planują zwiększać inwestycje w Apple w 2025 roku, podczas gdy mężczyźni preferują Teslę.

– Inwestorzy indywidualni wchodzą w rok 2025 z dużym optymizmem, napędzani trwającą hossą i znakomitymi wynikami akcji spółek związanych ze sztuczną inteligencją. Dominująca pozycja Tesli wśród „Magnificent-7” to nie tylko efekt wiary w wysoki poziom jej innowacyjności, ale także wpływ dobrych relacji Elona Muska z Donaldem Trumpem, co przełożyło się na wzrost wartości akcji od czasu wyborów. Choć niezmącony optymizm inwestorów indywidualnych w okresie, gdy wyceny spółek są już bardzo wysokie, bywa sygnałem korekty, to historyczne dane wskazują na to, że objęcie urzędu przez nowego prezydenta często jest dobrym okresem dla rynków – komentuje Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce.

Zmiany w portfelach po amerykańskich wyborach

Reelekcja Donalda Trumpa doprowadziła do znaczących zmian w portfelach polskich inwestorów indywidualnych – 21 proc. dostosowało swoje strategie w odpowiedzi na wyniki wyborów. Spośród planujących zmiany, 63 proc. zwiększa alokacje w kryptowaluty, co jest bardziej popularną opcją niż akcje amerykańskie (47 proc.). Dodatkowo, 45 proc. inwestorów planuje zwiększyć swoje rezerwy gotówki.

– Reelekcja Donalda Trumpa wprowadziła nową dynamikę wśród inwestorów indywidualnych, z których wielu zaczęło aktywnie dostosowywać swoje portfele. Zauważalny wzrost inwestycji w kryptowaluty odzwierciedla rosnące zaufanie do tego typu aktywów, wspierane pozytywnym nastawieniem Trumpa do kryptowalut – komentuje Paweł Majtkowski.

Badanie Puls Inwestora Indywidualnego oparte jest na ankiecie przeprowadzonej wśród 10 000 inwestorów indywidualnych z 12 krajów na 3 kontynentach. W następujących krajach wzięło udział 1000 respondentów: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Australia, Włochy i Hiszpania. W następujących krajach wzięło udział 600 respondentów: Holandia, Dania, Polska, Rumunia i Czechy.

Inwestorzy indywidualni zostali zdefiniowani jako samodzielnie zarządzający lub doradzający i musieli posiadać co najmniej jeden produkt inwestycyjny, w tym akcje, obligacje, fundusze, inwestycyjne ISA lub równoważne. Nie musieli być użytkownikami eToro.

Inwestycje
Na europejskie niebo nadciągają chmury. Obligacje wreszcie zyskują
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Inwestycje
Grzegorz Rykaczewski, Pekao: Rynki rolne zmienne, prognozy dobre
Inwestycje
Goldman Sachs: Złoto będzie po 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Konrad Ryczko, DM BOŚ: Dynamika wzrostów trudna do utrzymania
Inwestycje
Byki na warszawskiej giełdzie na razie pozostają bezpieczne
Inwestycje
Eksperci nie spodziewają się wzrostów cen ropy