dr Paweł Selera starszy menedżer, doradca podatkowy, MDDP
Na mocy ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw1) KSeF miał pierwotnie wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Jednak jak wykazał audyt informatyczny przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Finansów (MF), niezbędne okazało się przesunięcie tej daty.
Ministerstwo podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części. Ustawą nowelizującą z 9 maja 2024 r. przesunięto obowiązek wystawiania faktur w KSeF na 1 lutego 2026 r.2) Nie jest to jednak finalna data przesunięcia wejścia w życie obligatoryjnego KSeF, lecz koniecznie odroczenie przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. W drugim projekcie legislacyjnym spodziewanym wczesną jesienią br. resort przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF: (1) 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, (2) 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców3).
Etapowe wchodzenie w obowiązkowy KSeF w 2026 r. – zalety i wyzwania
Ministerstwo argumentuje, że „etapowanie” wejścia w życie KSeF jest zaleceniem audytu. Nie jest także niczym nadzwyczajnym, gdyż takie „fazowe” wejście w życie obowiązkowej e-faktury przewidują choćby Niemcy czy Francja. Z praktycznego punktu widzenia takie etapowe wchodzenie w życie obowiązkowego KSeF może prowadzić do licznych wątpliwości podatników w zakresie identyfikacji podmiotów, które są zobowiązane do wystawiania faktur w KSeF, a które takiego obowiązku nie mają i mogą dalej dobrowolnie wystawiać faktury w KSeF. Dlatego też na razie dość ogólnie wskazane rozgraniczające kryteria obrotowe muszą być doprecyzowane, co zresztą w wyniku uwag podatników zapowiedzieli przedstawiciele resortu na ostatniej konferencji poświęconej KSeF4). Samo stopniowe wchodzenie w KSeF kolejnych grup podatników może mieć z kolei niewątpliwe zalety z punktu widzenia oceny wydajności systemu, niemniej wątpliwości pod tym kątem budzi jedynie dwumiesięczny okres „pauzy” między wejściem w obowiązek kolejnej – największej grupy podatników. Jeśli KSeF napotka problemy w funkcjonowaniu już w przypadku pierwszej grupy podmiotów, to będzie bardzo mało czasu na wyeliminowanie błędów przed wejściem w obowiązek kolejnej grupy podatników. Zwykle państwa wdrażające e-fakturę proponują dłuższe odstępy czasowe dla wchodzenia poszczególnych grup podatników w ten obowiązek. Jeśli więc podjęto decyzję o etapowym wdrażaniu KSeF, to warto rozważyć jeszcze długość interwałów czasowych między wchodzeniem kolejnych grup podatników w KSeF, tak by w pełni „wykorzystać komfort”, jaki daje taki sposób implementacji e-faktury. Wraz z odroczeniem KSeF na 2026 r. przesunięciu podlegają także niektóre rozwiązania KSeF, jak stosowanie sankcji, płatności z podaniem numeru KSeF czy likwidacja wystawiania faktur z kasy rejestrującej. Propozycje w tym zakres znajdą się w zapowiadanej jesiennej legislacji ministerstwa.
Fundamenty KSeF bez zmian
MF podkreśla, że podstawowe założenia projektu nie ulegną zmianie. W tym sensie zwłaszcza za datę wystawienia faktury ustrukturyzowanej w dalszym ciągu uznaje się datę jej przesłania do KSeF. Zakres podmiotowy i przedmiotowy projektu też nie ulega istotnym zmianom, obejmując również swoim zakresem transakcje podlegające VAT na terytorium Polski realizowane przez podmiot zagraniczny poprzez stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej położone w Polsce. Nowością ma być możliwość (przejściowego?) stosowania trybu offline niezależnie od wystąpienia awarii po stronie podatnika, jak i – zapewne w drugim etapie – przesyłanie załączników dotyczących niektórych transakcji poprzez KSeF.