Młodsi inwestorzy wiodą prym w tym zakresie: 81 proc. polskich inwestorów w wieku 18-34 lat zadeklarowało, że już dokonało lub dokona zmian w obrębie swojego portfela przed obniżkami stóp procentowych, w porównaniu do zaledwie 60 proc. osób powyżej 55 roku życia - wynika z najnowszego badania "Puls Inwestora Indywidualnego" eToro..
Wśród tych, którzy planują zrównoważyć swoje portfele, najczęstszą zmianą w alokacji aktywów będzie zwiększenie inwestycji w akcje (43 proc. w Polsce i 48 proc. na świecie), a następnie trzymanie mniejszej ilości pieniędzy w gotówce (39 proc. w Polsce i 36 proc. na świecie).
Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe preferencje, 31 proc. polskich inwestorów deklaruje chęć przestawienia się na wysokodochodowe akcje dywidendowe, a 25 proc. przeznaczy więcej pieniędzy na akcje o małej kapitalizacji, czyli tzw. small-caps (najmniejsze 15 proc. akcji na rynku). Prawie ¼ (24 proc.) przeznaczy mniej pieniędzy na akcje "dużych spółek technologicznych".
- Mimo zapowiedzi prezesa Glapińskiego, że w tym roku nie będzie obniżek stóp w naszym kraju, polscy inwestorzy przygotowują swoje portfele na taką ewentualność. Do tego, ankietowani przez eToro inwestorzy dużo chętnie dokonują przetasowań w portfelach inwestorzy z innych krajów. W kontekście braku obniżek, są to ruchy które można określić mianem „fantomowych”. Wierzę jednak w racjonalność większości inwestorów, którzy w kontekście coraz niższej inflacji, która w lutym spadła do 2,8 proc., uważają zapewne, że RRP – mimo przeciwnych komunikatów – będzie musiała dokonać obniżki stóp. Inwestorzy po niedawnej obniżce stóp w Szwajcarii, czekają także na obniżki w USA i strefie euro - mówi, komentując te dane, analityk rynków eToro Paweł Majtkowski.
Czytaj więcej
Dane historyczne pokazują, że wystarczy inwestować środki na amerykańskiej giełdzie przez 5 lat, by zyskać 80 proc. szanse na zyski. Przy inwestycji utrzymywanej przez 13 lat szanse rosną do 90 proc.