Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp

Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).

Publikacja: 26.03.2024 11:23

Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp

Foto: AdobeStock

Młodsi inwestorzy wiodą prym w tym zakresie: 81 proc. polskich inwestorów w wieku 18-34 lat zadeklarowało, że już dokonało lub dokona zmian w obrębie swojego portfela przed obniżkami stóp procentowych, w porównaniu do zaledwie 60 proc. osób powyżej 55 roku życia - wynika z najnowszego badania "Puls Inwestora Indywidualnego" eToro..

Wśród tych, którzy planują zrównoważyć swoje portfele, najczęstszą zmianą w alokacji aktywów będzie zwiększenie inwestycji w akcje (43 proc. w Polsce i 48 proc. na świecie), a następnie trzymanie mniejszej ilości pieniędzy w gotówce (39 proc. w Polsce i 36 proc. na świecie).

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe preferencje, 31 proc. polskich inwestorów deklaruje chęć przestawienia się na wysokodochodowe akcje dywidendowe, a 25 proc. przeznaczy więcej pieniędzy na akcje o małej kapitalizacji, czyli tzw. small-caps (najmniejsze 15 proc. akcji na rynku). Prawie ¼ (24 proc.) przeznaczy mniej pieniędzy na akcje "dużych spółek technologicznych".

- Mimo zapowiedzi prezesa Glapińskiego, że w tym roku nie będzie obniżek stóp w naszym kraju, polscy inwestorzy przygotowują swoje portfele na taką ewentualność. Do tego, ankietowani przez eToro inwestorzy dużo chętnie dokonują przetasowań w portfelach inwestorzy z innych krajów. W kontekście braku obniżek, są to ruchy które można określić mianem „fantomowych”. Wierzę jednak w racjonalność większości inwestorów, którzy w kontekście coraz niższej inflacji, która w lutym spadła do 2,8 proc., uważają zapewne, że RRP – mimo przeciwnych komunikatów – będzie musiała dokonać obniżki stóp. Inwestorzy po niedawnej obniżce stóp w Szwajcarii, czekają także na obniżki w USA i strefie euro - mówi, komentując te dane, analityk rynków eToro Paweł Majtkowski.

Czytaj więcej

Długoterminowe inwestowanie obniża ryzyko

Według badania przeprowadzonego wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach, ponad jeden na czterech inwestorów detalicznych w Polsce (31 proc.) planuje zmniejszyć inwestycje w tzw. "Siedmiu Wspaniałych" dużych spółek technologicznych w 2024 r. Tym samym, nieco wyprzedzając globalny trend, bo 27 proc. inwestorów na całym świecie deklaruje to samo. Około 11 proc. Badanych inwestorów w Polsce stwierdziło, że planuje w tym roku sprzedać część swoich udziałów we “Wspaniałej Siódemce” (która obejmuje Amazon, Apple, Microsoft, Meta, Tesla, Nvidia i Alphabet) i zmniejszyć ogólną alokację. Około 1 na 5 z nich (20 proc.) planuje inwestować mniej w te dominujące na rynku akcje. Mimo to, aż 34 proc. inwestorów planuje w tym roku zainwestować w wymienione spółki więcej niż w poprzednim (w porównaniu do 23 proc. na całym świecie).

Ustalenia Pulsu Inwestora Indywidualnego eToro są następstwem przebojowych 14 miesięcy dla tych siedmiu spółek. Łączny kurs ich akcji wzrósł o 90 proc. od stycznia 2023 roku. Wyniki te pojawiają się również przed kilkoma przewidywanymi obniżkami stóp procentowych w 2024 r., mających wspierać odrodzenie w innych, bardziej cyklicznych sektorach rynku akcji.

- Obniżki stóp mają duże znacznie dla inwestujących w największe spółki technologiczne. FED prawdopodobnie dokona obniżek w czerwcu lub lipcu, co wesprze amerykańską gospodarkę oraz zapewni wzrost zysków i giełdowych wycen. To spowoduje rynkową rotację od USA i dużych firm technologicznych w kierunku bardziej wrażliwych ekonomicznie i tańszych sektorów, takich jak nieruchomości, small-caps, Europa i rynki wschodzące - przewiduje Paweł Majtkowski.

Czytaj więcej

Rośnie udział gotówki w portfelach inwestorów
Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie