Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 15:49 Publikacja: 15.03.2024 19:41
Małgorzata Szewc wiceprezeska zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
To na podstawie danych i wskaźników ESG określa się, czy przedsiębiorstwo przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju. Hasło ESG weszło nie tylko do praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw, ale też z dużym impetem do różnych regulacji unijnych, a w ślad za nimi znajdzie się w przepisach krajowych. Przyjęte w ostatnim czasie i czekające jeszcze na ostateczne przyjęcie do prawa UE regulacje ESG rozciągają się od kwestii dotyczących sprawozdawczości na temat zrównoważonego rozwoju poprzez szczegółowy screening, czy dana działalność spełnia kryteria działalności zrównoważonej środowiskowo, aż po konkretne wymogi dotyczące tego, jakie procedury ma wdrożyć przedsiębiorstwo (należyta staranność), aby nie naruszać praw człowieka oraz zasad środowiskowych, lub zapobiegać dalszym naruszeniom, czy dotyczące obowiązku zmniejszania nierówności płci w kwestii wynagrodzeń, czy osiągnięcia odpowiedniego poziomu różnorodności płci w zarządach i radach nadzorczych, a także bardzo szczegółowe unijne wymogi dotyczące różnych branż lub kwestii środowiskowych jak np. wylesianie. Z powodu tak wielu różnych, często zazębiających się regulacji ESG stworzyliśmy na stronie SEG nową zakładkę „Regulacje związane z ESG”, przez którą będzie można wejść do poszczególnych regulacji i uzyskać kluczowe informacje o ich zakresie i zastosowaniu (szczegóły: https://seg.org.pl/regulacje/kategorie/regulacje-zwiazane-z-esg).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas