Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.05.2022 05:00 Publikacja: 12.05.2022 05:00
Kamil Szymański, wicedyrektor w BM mBanku.
Foto: parkiet.com
Drugi i zarazem ostatni dzień konferencji Warsaw Passive Investment, która odbywała się na GPW, a której patronem medialnym był „Parkiet", za nami. Były ciekawe przemyślenia, prognozy rynkowe i obserwacje dotyczące ETF-ów.
– Naszym zdaniem maksymalne poziomy inflacji w Stanach Zjednoczonych nie zostały jeszcze osiągnięte. Inflacja PPI jest znacząco wyższa od CPI. To odchylenie powinno się zawężać, a to oznacza, że inflacja konsumencka będzie rosnąć. Biorąc jednak pod uwagę bieżące okoliczności rynkowe, to nadal uważamy, że akcje z rynku amerykańskiego są atrakcyjną opcją. Przemawiają za tym zyski spółek amerykańskich. Istotną rolę odgrywają tutaj spółki dywidendowe, szczególnie w okresie agresywnej polityki banku centralnego – wskazywała Aneeka Gupta z WisdomTree. Nie zabrakło również optymistycznych prognoz dla rynków wschodzących. – Na korzyść emerging markets będzie działał słabszy dolar w długim terminie, rosnąca inflacja i wyższe ceny surowców, atrakcyjne wyceny i polityka monetarna, szczególności w Chinach, gdzie liczy się głównie pobudzanie gospodarki – wyliczała Gupta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas