Firmy, które miały dostęp do taniego kapitału, teraz muszą go spłacać. Do kiedy będą w stanie spłacać dług? Wobec wzrostu stóp nie pojawi się efekt zombie?
W polskiej gospodarce od wielu lat mamy problem z finansowaniem inwestycji. Częściowo efekt zombie może nastąpić, ale nie powinno odegrać to decydującej roli w kwestiach popytowo-podażowych na rynku pieniądza. Nie nastąpi panika, która pójdzie w kierunku efektu zombie. Będziemy widzieli wygaszanie finansowania inwestycji. Trzeba znaleźć remedium, jak nie wpaść w pułapkę wygaszenia finansowania przedsięwzięć. Chodzi o to, żeby nie doprowadzić do recesji gospodarki po kryzysie.
Czy rosnąca rentowność obligacji przełoży się jakoś na rynek akcji? Będzie koniec wzrostów na GPW? Rynek pierwotny ożyje?
Podzielam ten pogląd z pewną nutą sceptycyzmu. III i IV kw. 2022 r. mogą stać się impulsem rozwoju rynku pierwotnego. Nawet, gdy pieniądz był tani, to rynek bankowy niechętnie finansował wiele biznesów, które nie miały historii przychodowej. Taki przedsiębiorca nie ma za bardzo wyboru. Rynek IPO będzie jedną z niewielu alternatyw do pozyskania kapitału. Będziemy mieli wreszcie urealnienie wycen spółek w dniu emisji. Emisje z 2021 r. są obecnie poniżej progu ceny emisyjnej z prospektu. Teraz wartość godziwa nie będzie nadmiernie odbiegała od fundamentu spółki. Po drugie, spółki uzyskają realne finansowanie. Rynek pierwotny może zachowywać się przyzwoicie w tym roku.
Ryzyko niewypłacalności Rosji przełoży się na ryzyka dla finansowego świata?
Dostrzegam ogromne ryzyka związane z odcięciem Rosji od systemów finansowych świata. Rynek rosyjski miał dosyć duży udział w rynku finansowym, zwłaszcza we wschodniej części świata. Nie mamy jeszcze danych, gdzie ten kapitał odpłynął, np. z giełdy rosyjskiej. Wydaje mi się, że naturalnym kierunkiem odpływu mogą być rynki wschodzące, do których nadal wielu inwestorów zalicza Polskę. Odcięcie Rosji od rynków finansowych nie da się nie powiązać z transformacją energetyczną i odejściem od części tradycyjnych surowców, konwencjonalnej energetyki. To może przyspieszyć finansowanie rozwoju zielonej i atomowej energii. Wszystkiego, co pozwoli uniezależnić się od Rosji. Będzie to długookresowy proces.