Formacje techniczne to nic innego, jak charakterystyczny układ dołków i szczytów, których pojawienie się na wykresie poprzedza zazwyczaj określony ruch cen. Możemy je podzielić na formacje sygnalizujące kontynuację trendu oraz formacje zapowiadające odwrócenie dotychczasowej tendencji. Pojawienie się samej formacji na wykresie nie zawsze jednak oznacza realizację określonego scenariusza. Wcześniej musi bowiem zostać spełnionych kilka warunków, które mają zbyt duży wpływ na rozwój sytuacji, by można było je pominąć w analizach. Oprócz odpowiedniego układu obrotów, właściwych proporcji między poszczególnymi częściami formacji, należy pamiętać o najważniejszym, czyli o ukształtowaniu się całej formacji. O tym świadczy zazwyczaj przebicie jej dolnego (wsparcia) lub górnego (oporu) ograniczenia. Tymczasem wielu inwestorów próbuje podejmować decyzje inwestycyjne, nie czekając na ostateczny sygnał kupna lub sprzedaży. To wielokrotnie prowadzi do strat, gdyż pojawienie się na wykresie specyficznie położonych szczytów i dołków, nie jest samo w sobie podstawą do zawarcia transakcji. Układ ten może wskazywać na bardziej prawdopodobny kierunek ruchu cen, ale o tym, czy faktycznie będzie on prawidłowy, zdecyduje rynek. I właśnie dopiero potwierdzenie sygnałów wynikających z formacji, przez następujący w końcowej fazie jej kształtowania ruch (łączący się z przebiciem pewnego, wynikającego z samej formacji poziomu), jest wiarygodnym sygnałem kupna lub sprzedaży.

Wśród najpopularniejszych układów zapowiadających odwrócenie trendu są formacje głowy z ramionami, podwójne i potrójne dołki oraz szczyty, spodki i formacje V (nazwy te wynikają z kształtu poszczególnych formacji). Ich tworzenie się na wykresie w pierwszej kolejności prowadzi do przebicia wcześniejszej linii trendu, co jest pierwszym sygnałem odwrotu. Ze względu na fakt, że prowadzą do istotnej zmiany w układzie sił między bykami i niedźwiedziami, ich kształtowanie powinno trwać dłużej (poza formacją V) niż w przypadku formacji kontynuacji trendu.

Do układów zapowiadających kontynuowanie wcześniejszego trendu zaliczamy natomiast trójkąty, flagi oraz chorągiewki. Charakteryzują się zasadniczo krótkim czasem kształtowania i zmniejszającą się amplitudą wahań. Są przerwą w trwającym trendzie i nie powinny wiązać się z przebiciem jego linii.