Infokioski receptą na bezrobocie

Konkurs na granty na tworzenie Szkolnych Ośrodków Kariery, Mobilne Centra Informacji Zawodowej i Kioski Multimedialne - to nowe propozycje, które zawiera druga edycja programu "Pierwsza praca".

Publikacja: 02.01.2004 09:24

W założeniach rządowy program "Pierwsza praca", którego pierwsza edycja ruszyła w czerwcu 2002 r., miał nie dopuścić do tego, aby absolwenci szkół wyższych pozostawali bez pracy. Celem działań prowadzonych w pięciu segmentach (małe i średnie przedsiębiorstwa, samozatrudnienie, kształcenie, wolontariat oraz informacja, poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy) było zwiększenie szans na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego i w rezultacie ograniczenie bezrobocia wśród absolwentów.

Dotychczasowe efekty programu spotykają się ze skrajnymi ocenami. Sceptycy rządowej inicjatywy wskazują m.in. na niewielkie zainteresowanie programem zarówno ze strony samych absolwentów (po 6 miesiącach pierwszej edycji skorzystało z niego niespełna 63 tys. osób z 520 tys. planowanych przez ministerstwo), jak i pracodawców (tylko co czwarty kadrowy, który słyszał o programie, zatrudniał w 2003 r. pracowników w ramach "Pierwszej pracy"). MGPiPS natomiast chwaliło się w grudniu dotychczasowymi osiągnięciami, wskazując, że od początku realizacji programu ponad milion młodych osób skorzystało z różnych form aktywizacji. Przy czym ok. 42% absolwentów korzystających ze staży absolwenckich znalazło zatrudnienie.

Granty na SOK-i

Szkolne Ośrodki Kariery mają wyrównywać szanse edukacyjne i zapewniać możliwość korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej w uczeniu się i rozwiązywaniu problemów edukacyjno-zawodowych młodzieży. Mają też przygotować do wejścia na rynek pracy młodzież kończącą naukę.

W wyniku przeprowadzonego konkursu przyznano 158 grantów za 2 mln zł ze środków MGPiPS. Konkurs adresowany był głównie do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z małych miejscowości, gdzie dostęp do informacji jest utrudniony, a którym wsparcie w formie grantu pozwoli stworzyć warunki umożliwiające młodzieży zdobywanie wiedzy o ścieżkach edukacyjnych i regułach rządzących rynkiem pracy.

Nowa rola OHP

Mobilne Centra Informacji Zawodowej to inicjatywa, której zadaniem jest nie tylko przełamanie bariery dostępu do informacji zawodowej, ale przede wszystkim zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodzieży. Skierowana jest szczególnie do osób zamieszkałych na terenach gmin wiejskich i małych ośrodków miejskich.

Ochotnicze Hufce Pracy otrzymają z rezerwy uwłaszczeniowej 20 mln zł na uruchomienie Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej. W Łodzi przy Centrum Edukacji i Pracy powstaje pierwsze, wzorcowe centrum tego typu.

Infokioski w urzędach pracy

Kioski multimedialne mają ułatwiać młodym osobom dostęp do wiedzy o rynku pracy. W tym celu w każdym urzędzie pracy zostanie zainstalowany kiosk multimedialny, który będzie dostępny dla wszystkich klientów. Na ten cel w 2003 roku przeznaczono kwotę 10 mln złotych.

Zakres informacji przedstawianych w infokioskach obejmuje oferty pracy w kraju i za granicą, poradnik ABC dla poszukujących pracy i pracodawców, klasyfikację zawodów i specjalności oraz zagadnienia z ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

400 infokiosków zostanie zakupionych dla 350 powiatowych urzędów pracy w całej Polsce, 100 dla OHP oraz 216 dla Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy wojewódzkich urzędach pracy. Uruchomienie wszystkich planuje się 15 kwietnia 2004 r.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie