Zostań wolontariuszem

Chęć zdobycia doświadczenia sprawia, że konkurencja wśród studentów o miejsca na praktykach i stażach jest ogromna. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej angażują się również w działalność społeczną. Już ponad 20% osób w wieku 20-25 lat pracowało jako wolontariusze.

Publikacja: 12.01.2004 09:36

Wolontariusze oferują innym swój czas i wiedzę, w zamian nie otrzymując pensji. Ich wynagrodzeniem jest satysfakcja, doświadczenie i nowe znajomości. Wolontariat może być świetną okazją do nabycia podstawowych umiejętności wymaganych przez pracodawcę, takich jak praca w grupie, organizacja, odpowiedzialność i lojalność.

Wolontariat został uregulowany prawnie, a wolontariusz może otrzymać określone świadczenia, np. z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń. Ponadto wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Najprostsza droga do wolontariatu to Centrum Wolontariatu. Pośredniczy ono między wolontariuszami a organizacjami. Można też skorzystać z internetowego serwisu organizacji Klon Jawor. Najwięcej ofert mają dla studentów organizacje pozarządowe, choć nie tylko. Bezpłatną współpracą zainteresowana jest również administracja publiczna.

Największą gratką jest wolontariat połączony z wyjazdem za granicę. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno dostać się do takiego programu. Z reguły wystarczy znajomość języka angielskiego lub/i podstaw języka kraju, do którego planowany jest wyjazd. Najistotniejsze jest to, że wolontariusz nie ponosi żadnych kosztów, czasem może otrzymać "kieszonkowe" od organizacji.

Wolontariat propaguje także Unia Europejska. Jej programy w Polsce realizuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Umożliwia wyjazdy do wszystkich krajów członkowskich. Wolontariuszami mogą zostać osoby w wieku 18-25 lat. Aby wziąć udział w programie, należy przesłać Fundacji swój życiorys, list motywacyjny, krótkie referencje i potwierdzenie działalności społecznej.

Również Program Młodzież oferuje programy wolontariackie w krajach UE. Wymagania są podobne jak w przypadku Fundacji Schumana.

Wyjazd trwa przeważnie 12 miesięcy. Po zakończeniu pobytu można zwrócić się do Agencji Programu Młodzież o przyznanie środków na realizację wymyślonego przez nas projektu, mającego bezpośredni związek z odbytym wolontariatem. Wniosek można złożyć w każdym państwie programu, a przyznane środki mogą sięgnąć nawet 5 tys. euro.

Nieco krótsze wyjazdy proponuje stowarzyszenie "Jeden świat". Procedura kwalifikacji jest bardzo podobna jak w programie Młodzież, jednak każdy uczestnik sam pokrywa koszty wyjazdu. Wyjechać można m.in. do Czech, Finlandii, Grecji, Indii, Irlandii, Włoch czy Szwajcarii.

Przydatne linki: www.klon.org.pl, www.schuman.org.pl,

www.jedenswiat.org.pl, www.youth.org.pl

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie