Wolontariusze oferują innym swój czas i wiedzę, w zamian nie otrzymując pensji. Ich wynagrodzeniem jest satysfakcja, doświadczenie i nowe znajomości. Wolontariat może być świetną okazją do nabycia podstawowych umiejętności wymaganych przez pracodawcę, takich jak praca w grupie, organizacja, odpowiedzialność i lojalność.
Wolontariat został uregulowany prawnie, a wolontariusz może otrzymać określone świadczenia, np. z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń. Ponadto wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Najprostsza droga do wolontariatu to Centrum Wolontariatu. Pośredniczy ono między wolontariuszami a organizacjami. Można też skorzystać z internetowego serwisu organizacji Klon Jawor. Najwięcej ofert mają dla studentów organizacje pozarządowe, choć nie tylko. Bezpłatną współpracą zainteresowana jest również administracja publiczna.
Największą gratką jest wolontariat połączony z wyjazdem za granicę. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno dostać się do takiego programu. Z reguły wystarczy znajomość języka angielskiego lub/i podstaw języka kraju, do którego planowany jest wyjazd. Najistotniejsze jest to, że wolontariusz nie ponosi żadnych kosztów, czasem może otrzymać "kieszonkowe" od organizacji.
Wolontariat propaguje także Unia Europejska. Jej programy w Polsce realizuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Umożliwia wyjazdy do wszystkich krajów członkowskich. Wolontariuszami mogą zostać osoby w wieku 18-25 lat. Aby wziąć udział w programie, należy przesłać Fundacji swój życiorys, list motywacyjny, krótkie referencje i potwierdzenie działalności społecznej.