Studia po studiach

Z roku na rok rośnie liczba absolwentów, którzy po ukończeniu studiów decydują się na rozpoczęcie następnych. Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że zamiast w pełni oddawać się realizowaniu kariery, wybierają kontynuowanie nauki.

Publikacja: 14.01.2004 09:05

Dalsza edukacja nie musi oczywiście oznaczać rezygnacji ze zdobywania doświadczenia zawodowego. Może natomiast stać się sposobem na skuteczne rywalizowanie na rynku pracy. Ci, którzy zdecydują się na ten krok, mogą wybierać wśród szerokiej oferty studiów podyplomowych, a do wybitnych absolwentów z doświadczeniem w biznesie skierowana jest propozycja studiów MBA.

Studia podyplomowe

Z reguły kształcenie podyplomowe odbywa się w trybie wieczorowym lub zaocznym i dlatego pozwala pogodzić pracę z nauką. Najczęściej trwa dwa lub cztery semestry i jest potwierdzone dyplomem. Nauka jest płatna, przy czym najtańsze są studia na kierunkach humanistycznych, najdroższe na technicznych i ekonomicznych. Ceny wahają się od 3 do prawie 10 tys. złotych. Najmodniejszym obecnie kierunkiem jest pedagogika oraz zarządzanie.

Specjaliści z firm doradztwa personalnego podkreślają jednak, że ważniejsze od studiów podyplomowych jest doświadczenie zawodowe, a kilka dyplomów i brak pracy może wręcz budzić podejrzenia, że jesteśmy typem "wiecznego studenta". Ale pracownik, który chce się permanentnie kształcić, zyskuje w oczach pracodawcy.

MBA dla elity (bogatej)

Alternatywą dla studiów podyplomowych są ekskluzywne studia Master of Business Administration. Adresowane są do doświadczonej kadry menedżerskiej, a ich cena niejednego studenta przyprawia o zawrót głowy (koszt sięga nawet 70 tys. zł). Tym, co dotychczas przyciągało menedżerów do MBA, były bardzo wysokie zarobki po ich ukończeniu.

W czasie studiów MBA studenci poznają najnowsze techniki zarządzania w wielu dziedzinach (księgowości, finansach, marketingu i sprzedaży, zarządzaniu firmą, systemami informacji czy zasobami ludzkimi). Techniki te najczęściej poznają rozwiązując w grupie zadania praktyczne - case studies, dotyczące problemów przedsiębiorstwa.

Polskie uczelnie prowadzą własne programy MBA, niektóre z nich oparte są na współpracy z uczelniami zachodnimi. Polskie MBA akredytuje Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum. Według rankingu miesięcznika "Perspektywy", najlepiej w Polsce w zakresie MBA kształcą Uniwersytet Warszawski, SGH i Politechnika Warszawska.

Podstawowym wymogiem uczestnictwa w programach MBA (oprócz aspektów finansowych) jest dyplom licencjata lub magistra. Dla programów akredytowanych niezbędne są również dobra znajomość języka obcego oraz odpowiednia motywacja do podjęcia takich studiów.

Już 3 tysiące absolwentów

MBA trwają do 2 lat i z reguły są prowadzone w systemie zaocznym. Typowy student ma około 30 lat, ale zdarzają się i dwudziestoparolatkowie, którzy podjęli pracę na studiach i obecnie znajdują się na stanowiskach kierowniczych. W Polsce jest już ok. 3 tys. absolwentów MBA.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie