Fachowcy od biznesu poszukiwani

Jesteś studentem uczelni ekonomicznej i z przerażeniem wysłuchujesz opinii na temat zbyt dużej, jak na potrzeby naszego rynku, liczby absolwentów kierunków, takich jak marketing i zarządzanie, ekonomia czy finanse i bankowość? Okazuje się, że z pracą dla specjalistów do spraw biznesu nie jest tak źle. Co więcej - przewiduje się, że będzie coraz lepiej.

Publikacja: 21.01.2004 09:29

Wydany w IV kwartale ubiegłego roku raport Głównego Urzędu Statystycznego, zawierający informacje o rynku pracy w Polsce, dostarczył informacji, które studentów kierunków ekonomicznych powinny napawać optymizmem.

Nie jest źle

Raport opierał się na danych zebranych w 63 tys. dużych i średnich firmach. Wynika z niego, że perspektywy zatrudnienia dla przyszłych fachowców do spraw biznesu przedstawiają się szczególnie dobrze. Spośród 39,1 tys. osób zatrudnionych w badanym okresie, aż 21 tys. to właśnie absolwenci kierunków ekonomicznych.

Wyniki raportu zdają się zadawać kłam powszechnie panującym opiniom, że możliwości znalezienia pracy przez absolwentów kierunków takich, jak marketing, zarządzanie czy ekonomia znacznie się zmniejszyły i że przy panujących obecnie warunkach na rynku pracy nie warto studiować na wyżej wymienionych fakultetach. Jak się okazuje, firmy cały czas potrzebują fachowców od biznesu i wygląda na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać.

Oferty u małych

Związane jest to między innymi ze zwiększającą się liczbą ofert pracy w mniejszych firmach. Tłumaczyć to można z jednej strony tym, że rozwijające się firmy, dążące do tego, aby skutecznie konkurować na rynku, stają przed koniecznością profesjonalnego prowadzenia działalności, a to bez pomocy specjalistów jest niemożliwe. Z drugiej strony, podkreśla się tu znaczenie outsourcingu - pewne sfery działalności będą się rozwijać poza dużymi firmami, co przełoży się na większą liczbę ofert pracy dla specjalistów do spraw biznesu ze strony mniejszych przedsiębiorstw.

Pozytywne tendencje, o których wyżej mowa, zostały potwierdzone także przez inne dane z raportu, a mianowicie informacje dotyczące liczby wakatów nie obsadzonych oraz ich struktury. Spośród 5,3 tys. fachowców, których firmom nie udało się znaleźć na oferowane stanowiska, 2,8 tys. byli to właśnie specjaliści od spraw biznesu.

Mniej studentów ekonomii

Wyniki badań świadczą więc o tym, że z pracą po kierunkach ekonomicznych nie jest tak źle. Co ciekawe, opinie, jakie utarły się na temat coraz większych trudności na rynku pracy dla absolwentów, przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby studiujących na uczelniach ekonomicznych. Spadek liczby studentów studiujących marketing i zarządzanie w roku akademickim 2002/2003, w porównaniu z 1999/2000, wyniósł 29,3 tys. osób. W tym czasie przybyło 8,2 tys. studentów informatyki. Podobne tendencje, jak w przypadku zarządzania i marketingu, dają się zauważyć odnośnie do pozostałych kierunków stanowiących ofertę uczelni ekonomicznych. I tak np. liczba studiujących ekonomię zmniejszyła się o 13,7 tys., a finanse i bankowość o 4,1 tys.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie