Lista dyskusyjna pl.biznes.wgpw

Aktualizacja: 06.02.2017 03:16 Publikacja: 15.10.1999 00:01

Serwer: news.tpnet.pl Lista: pl.biznes.wgpw

Większość osób mających dostęp do Sieci orientuje się jak poruszać się po stronach WWW. Znacznie trudniej jest uzyskać konkretne informacje na interesujące nas tematy. Właśnie dlatego warto zająć się nieco mniej znanym obliczem Internetu - listami (grupami) dyskusyjnymi. Korzystanie z list dyskusyjnych znacznie ułatwia dostęp do danych. Na serwerze new.tpnet.pl znajduje się lista pl.biznes.wgpw w całości poświecona inwestowaniu na warszawskiej giełdzie.

Grupa (lista) dyskusyjna to miejsce w Sieci, gdzie zainteresowani mogą wymieniać informacje, doświadczenia rozmawiając z innymi użytkownikami. Co musi posiadać użytkownik by móc korzystać z list dyskusyjnych? Oczywiście konieczny jest sprzęt komputerowy podłączony do Internetu. Do tego wymagane jest odpowiednie oprogramowanie. Uczestnicy dyskusji korzystają z czytnika grup dyskusyjnych, tak zwanego klienta (newsreader). Na polskim rynku znajdują się dwa tego typu programy. Pierwszy Forte Agent będący jednym z elementów znanej przeglądarki WWW Netscape Navigator, a drugi to Outlook Express w starszych systemach dołączany jako moduł Internet Explorera pod nazwą Internet Mail and News, obecnie dostarczany jest jako standardowy element systemu operacyjnego Windows 98.

Jak dostać się na listę dyskusyjną? Najpierw musimy założyć odpowiednie konto w grupie. Zakładając nowe konto musimy podać "nick", czyli pseudonim, można oczywiście podać imię i nazwisko. Następnie należy zdefiniować typ połączenia jakiego będziemy używać. Grupy dyskusyjne mogą działać w sieci lokalnej - LAN, można wykorzystać modem podłączony do linii telefonicznej, ewentualnie moduł połączenia telefonicznego Internet Explorera. Trzeba jeszcze podać adres serwera. Jeżeli dany serwer wymaga logowania, program udostępni opcję pozwalającą wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Czynność tą wystarczy wykonać raz, potem łączenie z tym serwerem odbywać się będzie automatycznie. W przypadku polskiej listy dotyczącej tematyki giełdowej jako adres serwera należy podać news.tpnet.pl. Znajdziemy tam grupę o nazwie pl.biznes.wgpw. Nie wymaga ona logowania.

Najpopularniejszym programem stosowanym do przeglądania poczty elektronicznej i list dyskusyjnych jest Outlook Express firmy Microsoft. Skoncentruję się na opisie tego właśnie programu. Okno dzieli się na trzy części. Lewa strona służy do zarządzania listami, zmiany grupy dyskusyjnej i jako przejście pomiędzy różnymi opcjami programu. Do obsługi konkretnej listy służą dwa okna po prawej stronie. W górnym mieści się spis listów (postów), zawierający temat (tytuł) listu i nazwę lub imię i nazwisko autora. "Re" lub "Odp" przed tytułem oznacza, że list jest odpowiedzią na inny post. Na dole mieści się okno podglądu umożliwiające równoczesne odczytywanie wiadomości zaznaczonych w oknie powyżej.

Jakie informacje można uzyskać od innych użytkowników listy dyskusyjnej dotyczącej giełdy? Cóż w tym temacie to miejsce w Sieci zasługuje na pochwałę. Można tam uzyskać odpowiedź na prawie każde pytanie. Począwszy od analitycznego oprogramowania, jego wad, zalet i zasad obsługi, można uzyskać dane w formie elektronicznej, analizy. Ponieważ wiele z osób biorących udział w dyskusji to aktywni gracze giełdowi, można tam często znaleźć informacje dotyczące rynku, a także uzyskać pewien obraz oczekiwań spekulantów. Inwestorzy mogą, korzystając z grup dyskusyjnych, wymieniać się doświadczeniami, konsultować wyniki swoich analiz, a także zapoznać się z opinią innych. Jeżeli mamy kłopot ze zbudowaniem formuły w Metastocku, nie umiemy sobie poradzić z Omegą, obce jest nam jakieś fachowe pojęcie, nie ma lepszego miejsca by zapytać o potrzebne informacje. Naprawdę można liczyć na uprzejmość innych użytkowników, którzy jeżeli nie będą potrafili nam odpowiedzieć z głowy na pewno odszukają odpowiednie fragmenty w książkach i udostępnią je potrzebującym. Niedawno pojawiła się osoba, która udostępnia wszystkim użytkownikom listy iserwisie ekonomicznym Polskiej Agencji Prasowej. Wiadomości pojawiają się co prawda z pięciominutowym opóźnieniem, ale dla inwestorów nie mających dostępu do kosztownego serwisu jest to i tak bardzo atrakcyjna oferta.

Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze wrzesień '99 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Piotr Żychliński

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie