Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rysunek 1. Sygnały kupna i sprzedaży w systemie średnich ruchomych 4- i 51-sesyjnych w 2013 i 2014 r.
Złoty krzyż występuje wtedy, gdy krótkoterminowa średnia ruchoma przebija od dołu w górę średnią długoterminową (sygnał kupna). Z kolei krzyż śmierci powstaje, gdy średnia krótkoterminowa przebija w dół długoterminową (sygnał sprzedaży). Wyobraźmy sobie inwestora, który nie ma zbyt dużo czasu na analizowanie rynku w ciągu dnia – może to robić jedynie wieczorem, a chciałby inwestować na rynku. Wszelkie zlecenia kupna/sprzedaży składał będzie na następnej sesji, po wystąpieniu sygnału, co jest zgodne z przyjętym wcześniej założeniem. Inwestor może dokonywać jedynie transakcji w pozycjach długich, co nie odbiega od tego, co aktualnie widzimy na GPW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.