Krzysztof Borowski

Wszystko zależy teraz od rynku nieruchomości

Prof. Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej w obszernym felietonie komentuje aktualną sytuację na rynkach finansowych. Jakie mogą być jej skutki ekonomiczne? Które branże są kluczowe dla dalszego przebiegu sytuacji? I dlaczego bardziej adekwatne jest teraz powiedzenie: „pompował wilk razy kilka, spuścili powietrze i z wilka".

Czarny poniedziałek. 30 lat po krachu w USA

Jak zaczęła się burzliwa kariera Wilka z Wall Street? Otóż pierwszego dnia po zdanym egzaminie maklerskim, w poniedziałek 19.10.1987 r., wszedł do budynku, w którym siedzibę miała jego firma maklerska, i szybko okazało się, że tego dnia świat finansowy zwariował po raz drugi.

Z przymrużeniem oka

Dzień 23 czerwca to doskonała okazja, aby przeprowadzić małą statystykę polskiego rynku finansowego. Będzie to statystyka z przymrużeniem oka.

Praktyka czyni mistrza

Problem utrzymania lub likwidacji licencji maklerskich i doradczych stanowi jeden z najważniejszych w ostatnim czasie. Chciałbym zabrać w tej dyskusji głos, ale z punktu wiedzenia wykładowcy akademickiego.

Inne zastosowanie oscylatora stochastycznego – czyli jak grają zawodowcy

12 kwiet­nia w „Par­kie­cie" uka­zał się do­sko­na­ły ar­ty­kuł p. To­ma­sza Hoń­dy po­świę­co­ny za­sto­so­wa­niu oscy­la­to­ra sto­cha­stycz­ne­go. Mo­im zda­niem war­to wspo­mnieć o cał­ko­wi­cie od­mien­nym je­go za­sto­so­wa­niu.

Czy inwestowanie pasywne jest passé?

Giełdę należy traktować jako miejsce pomnażania kapitału, sukcesywnego lokowania kolejnych środków finansowych w perspektywie wieloletniej inwestycji

Jak oszczędzać | Sztuka cenniejsza niż akcje

Pod koniec XIX w. amerykański magnat stalowy i kolekcjoner dzieł sztuki Henry Frick stwierdził, że: „Zdarza się, iż niektóre obrazy rosną w cenie czasem sto, tysiąc razy szybciej niż certyfikaty najlepiej zarządzanych spółek akcyjnych".

Czy złoty krzyż naprawdę jest złoty?

Jedną z najbardziej ulubionych technik inwestycyjnych w japońskich dealing roomach jest złoty krzyż i krzyż śmierci - pisze Krzysztof Borowski z IBiUG SGH.

Czy rynek depozytów międzybankowych w Polsce może wyglądać inaczej?

Wydaje się, że nietrudno znaleźć odpowiedź twierdzącą na to pytanie. Wyobraźmy sobie, że handel niezabezpieczonymi depozytami odbywałby się na giełdzie, podobnie jak ma to miejsce na rynku kontraktów terminowych.

Marchewka dla rynku finansowego

Program 500+ wpisuje się w strategię długoterminowego oszczędzania Polaków, która powinna zostać zmodyfikowana. Dyskusje dotyczące przywrócenia GPW jej właściwego miejsca w gospodarce skłaniają do refleksji, czy aby nie powinna zostać przeprowadzona reforma podatku od dochodów kapitałowych. Podatek wprowadzono przecież w zupełnie innej rzeczywistości ekonomicznej.