Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.10.2015 06:00 Publikacja: 23.10.2015 06:00
Foto: Archiwum
To automatycznie stwarza warunki do zarabiania zarówno na wzroście (pozycja długa – long), jak i na spadku notowań (pozycja krótka – short). Ciekawą strategią konkursową może być więc połączenie obydwu metod, dzięki czemu pojawia się możliwość zarabiania na „podwójnym gazie" – takie podejście często nazywane jest strategią long-short.
Warunkiem osiągnięcia zysku jest oczywiście dobór odpowiednich spółek do portfela – jednej niedowartościowanej oraz drugiej przewartościowanej. Dopiero tutaj pojawiają się schody, ponieważ kluczem do sukcesu jest odpowiednia selekcja. Jak wybrać spółki? Można wesprzeć się na rekomendacjach biur maklerskich. Profesjonalni analitycy zawodowo śledzący losy giełdowych spółek publikują raporty, w których oceniają atrakcyjność inwestycyjną danej firmy. Jeśli ekspert uzna, że akcje spółki są niedoszacowane, wtedy rekomenduje ich kupno. W sytuacji, gdy uzna, że papiery są zbyt drogie – zaleca ich sprzedaż. Do rekomendacji nie warto podchodzić bezkrytycznie – analitycy także popełniają błędy. Przykładowo rok temu dwa biura maklerskie zalecały kupno papierów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Mogło się to skończyć utratą ponad połowy zainwestowanych środków. Wniosek? Rekomendacje biur maklerskich są tylko jednym z elementów, który warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto więc czytać zawartość raportów i samodzielnie wyciągać wnioski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas