„Kup” i „sprzedaj” w tym samym czasie

Zgodnie z regulaminem zespoły biorące udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej mogą kupować i sprzedawać posiadane akcje lub kontrakty terminowe w godzinach trwania sesji giełdowej.

Publikacja: 23.10.2015 06:00

„Kup” i „sprzedaj” w tym samym czasie

Foto: Archiwum

To automatycznie stwarza warunki do zarabiania zarówno na wzroście (pozycja długa – long), jak i na spadku notowań (pozycja krótka – short). Ciekawą strategią konkursową  może być więc połączenie obydwu metod, dzięki czemu pojawia się możliwość zarabiania na „podwójnym gazie" – takie podejście często nazywane jest strategią long-short.

Warunkiem osiągnięcia zysku jest oczywiście dobór odpowiednich spółek do portfela – jednej niedowartościowanej oraz drugiej przewartościowanej. Dopiero tutaj pojawiają się schody, ponieważ kluczem do sukcesu jest odpowiednia selekcja. Jak wybrać spółki? Można wesprzeć się na rekomendacjach biur maklerskich. Profesjonalni analitycy zawodowo śledzący losy giełdowych spółek publikują raporty, w których oceniają atrakcyjność inwestycyjną danej firmy. Jeśli ekspert uzna, że akcje spółki są niedoszacowane, wtedy rekomenduje ich kupno. W sytuacji, gdy uzna, że papiery są zbyt drogie – zaleca ich sprzedaż. Do rekomendacji nie warto podchodzić bezkrytycznie – analitycy także popełniają błędy. Przykładowo rok temu dwa biura maklerskie zalecały kupno papierów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Mogło się to skończyć utratą ponad połowy zainwestowanych środków. Wniosek? Rekomendacje  biur maklerskich są tylko jednym z elementów, który warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto więc czytać zawartość raportów i samodzielnie wyciągać wnioski.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie