Jakich zmian w ofertach firm ubezpieczeniowych można się spodziewać w najbliższych latach?
Przyszłość sektora ubezpieczeniowego jest bardziej niepewna i rysuje się mniej ostro niż sektora bankowego. Ubezpieczyciele później rozpoczęli przygodę z insurtechami, czyli ubezpieczeniowymi startupami technologicznymi. Zmiany muszą się dokonać w kilku wymiarach.
Pierwszy to wymiar produktowy. Produkty ubezpieczeniowe będą bardziej elastyczne, zarówno jeśli chodzi o zakres, jak i czas ochrony. Na przykład amerykańska firma technologiczna, działająca również w Europie, sprzedaje ubezpieczenia roweru, aparatu fotograficznego lub laptopa na godziny albo minuty. Jedziemy na wycieczkę rowerową i na ten czas możemy w smartfonie wykupić polisę, włączając i wyłączając ochronę przez aplikację mobilną. Wiele osób nie potrzebuje np. ubezpieczenia samochodu, laptopa czy telefonu przez cały rok.
Druga kwestia to digitalizacja kanałów sprzedaży. Do tej pory przez internet oferowane były głównie ubezpieczenia majątkowe, teraz nadszedł czas na życiowe produkty ochronne.
Trzeci kierunek zmian wiąże się z tym, że coraz więcej ubezpieczeń indywidualnych będzie zastępowanych produktami komercyjnymi. Na przykład moduł autonomicznego kierowania pojazdem będzie ubezpieczany przez producenta, a nie przez użytkownika auta.