Ranking Rzeczpospolitej: najlepsze uczelnie i wydziały ekonomiczne. Gdzie warto studiować kierunki ekonomiczne

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to najlepsza w Polsce uczelnie ekonomiczna. Najlepszy w kraju wydział też jest w stolicy – to Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualizacja: 08.11.2018 10:16 Publikacja: 07.11.2018 18:00

-Jesteśmy najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce, a tradycja zobowiązuje- podkreśla prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej, który na środowej gali Rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych „Rzeczpospolitej" odebrał dyplom dla najlepszej uczelni w III edycji naszego zestawienia. Dyplom dla najlepszego w Polsce wydziału odebrała dr hab. Katarzyna Kopczewska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Czytaj także: Zasady III edycji rankingu

W tegorocznym rankingu konkurowało sześć uczelni i 28 wydziałów, które mogą prowadzić pełne, trójstopniowe studia ekonomiczne.

Czytaj także: Dobre studia nie boją się niżu

Trzeci sukces SGH

Zestawienie przygotowane przy wsparciu partnera merytorycznego, Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego, opracowaliśmy na podstawie wyników uzyskanych przez uczelnie i wydziały w czterech kategoriach: kariery absolwentów( w tym roku w największym stopniu zaważyły one na końcowym wyniku), jakości nauczania, potencjału naukowego oraz umiędzynarodowienia.

Czytaj także: SGH po raz trzeci króluje na podium

Po raz trzeci najlepszą z polskich uczelni ekonomicznych w Polsce okazała się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która wygrała w trzech na cztery oceniane kategorie. Jest najlepsza m.in. pod względem karier swoich absolwentów, którzy w pierwszym roku po studiach zarabiają ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie a na znalezienie pracy wystarcza im 1,7 miesiąca. - Po takich kierunkach jak ekonomiczna analiza prawa, metody ilościowe i systemy informacyjne, finanse czy rachunkowość bezrobocie wśród absolwentów jest zerowe. Znajdują pracę natychmiast po uzyskaniu dyplomu i uzyskują pensję rzędu 7 tysięcy złotych w ciągu pierwszego roku po ukończeniu studiów -podkreśla prof. Rocki. Jak zaznacza, wielu wykładowców SGH to przede wszystkim praktycy rynkowi. Studenci uczelni mają więc na bieżąco dostęp do aktualnej wiedzy o powstających problemach i metodach, jak te problemy rozwiązać- co ułatwia im wejście na rynek pracy.

Nie zmienił się też wicelider rankingu, którym po raz trzeci została Akademia Leona Koźmińskiego. Nagrodę dla jedynej uczelni niepublicznej w naszym zestawieniu, która jest też wiceliderem w kategorii karier absolwentów (zarabiają po studiach średnio) i umiędzynarodowienia studiów, odebrał prorektor ALK, prof. Grzegorz Mazurek.

Trzecie miejsce na podium w tegorocznym rankingu uczelni zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który zdobył je również przed rokiem.

Doceniona jakość

O ile na podium uczelni nie ma przetasowań, to radykalnie zmieniła się czołówka zestawienia wydziałów. Miały na to wpływ m.in. wprowadzone za radą kapituły rankingu zmiany wag przypisanych niektórym kategoriom. W rezultacie obecne wyniki nie są do końca porównywalne z ubiegłorocznymi.

W tym roku na pierwsze miejsce wrócił Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego- niekwestionowany lider jakości nauczania, który był też zwycięzcą I edycji rankingu w 2016r.

Jak podkreśla Katarzyna Kopczewska, kandydatów na studia na WNE UW przyciąga właśnie jakość kształcenia.

- Wiele lat temu zdecydowaliśmy się pójść pod prąd; gdy powszechne było obniżanie poziomu. Stawiamy na kształcenie analityczne z mocnym komponentem praktycznym – spojrzeniem na gospodarkę. Kładziemy też nacisk na języki obce oraz na kompetencje miękkie, tak by nasi absolwenci mogli bez problemu pracować w biznesie -wyjaśnia prodziekan WNE UW.

Na drugie miejsce awansował w tym roku Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaś na trzecim miejscu znalazł się Wydział Nauk Stosowanych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie