Typ fundamentalny: nadchodzą lepsze czasy dla cukru?

Inwestorzy, którzy na rynku szukają mocnych wrażeń, powinni zainteresować się notowaniami cukru. Od stycznia na tym rynku byliśmy świadkami wyraźnej przeceny, która zatrzymała się dopiero pod koniec września, kiedy to cena cukru spadła do poziomu 10 centów za funt.

Publikacja: 20.11.2018 05:00

Typ fundamentalny: nadchodzą lepsze czasy dla cukru?

Foto: Adobestock

W tym miejscu doszło do gwałtownego zwrotu akcji. Cukier potrzebował niecałego miesiąca, aby dojść do poziomu 14 centów. Listopad przynosi jednak dalsze emocje. Cukier znowu zaczął tracić i jego cena zjechała poniżej 13 centów za funt.

– Sytuacja na rynku cukru w tym roku ma związek z oczekiwaniami dotyczącymi produkcji cukru na świecie. Przez kilka ostatnich lat dużym problemem na globalnym rynku tego surowca była powracająca jak bumerang nadpodaż. Zbyt duża produkcja cukru miała natomiast konsekwencje w presji na spadek cen – zwraca uwagę Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Co prawda w nadchodzącym sezonie również prognozowana jest nadwyżka cukru, jednak jak zauważa Sierakowska, wiele wskazuje na to, że nie będzie ona tak duża, jak dotychczas sądzono. – Międzynarodowa Organizacja Cukru znacząco obcięła prognozy nadwyżki w sezonie 2018/2019 (od października do września kolejnego roku). Według obecnych wyliczeń, zawartych w kwartalnym raporcie, nadwyżka ta wyniesie 2,17 mln ton, podczas gdy poprzednia prognoza – jeszcze z sierpnia – zakładała 6,75 mln ton. Obniżone zostały prognozy nadwyżki także dla sezonu 2017/2018 z 8,6 mln ton do 7,28 mln ton – wylicza Sierakowska. Jej zdaniem raport Międzynarodowej Organizacji Cukru nakreślił więc bardziej optymistyczny obraz dla notowań surowca w kolejnych miesiącach. – Organizacja ta dodatkowo oceniła, że wstępna analiza sytuacji pozwala na oczekiwanie deficytu na rynku cukru w sezonie 2019/2020 – zwraca uwagę analityk DM BOŚ. PRT

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Łukasz Tarnawa, BOŚ: Ostrożne podejście RPP jest zrozumiałe
Inwestycje
Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Banki na GPW. Mają potencjał czy są już za drogie?
Inwestycje
Kamil Cisowski, DI Xelion: Strategie dla inwestorów na obniżki stóp
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: WIG20 na poziomie 3200 pkt? Czemu nie
Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?