Paweł Mardas Adwokat, Partner, Szef Praktyki Fuzji i Przejęć w Kochański & Partners
Jakie czynniki wpływają na wzrost popularności fuzji i przejęć?
Transakcje M&A (mergers and acquisitions, fuzje i przejęcia) cieszą się i, na co wiele wskazuje, nadal będą się cieszyć dużą popularnością. Potwierdzają to statystyki – w 2017 r. na polskim rynku fuzji i przejęć doszło do 288 transakcji o łącznej wartości ok. 10,6 mld euro, a w roku 2018 były 323 transakcje o łącznej wartości ok. 6,49 mld euro.
Analizując szereg przeprowadzonych transakcji, można wyróżnić wiele czynników wpływających na zainteresowanie procesem M&A.
Po pierwsze, M&A są skutecznym narzędziem ekspansji na rynku, poszerzenia skali prowadzonej działalności poprzez m.in. dostęp do szerszej bazy klientów, czy też zmniejszenia konkurencji w drodze przejęcia konkurencyjnych przedsiębiorstw. M&A pozwala na umocnienie pozycji rynkowej (zwiększenie udziału w rynku), co w rezultacie przekładać się będzie na możliwość stosowania bardziej agresywnej polityki cenowej, jak i na wejście na nowy rynek.
Po drugie, fuzje i przejęcie pozwalają na zastosowanie efektu synergii, który stanowi jedną z kluczowych przesłanek realizacji transakcji i zarazem skutek udanej transakcji. Efekt synergii pozwala przede wszystkim na zwiększenie zakresu działalności gospodarczej przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów1). Innymi słowy, koszt prowadzenia dwóch połączonych biznesów jest mniejszy aniżeli dwóch osobnych. Idąc dalej, czynnikami wpływającymi na wzrost popularności M&A są także dywersyfikacja produktów i usług, integracja, usprawnienie, jak i zmniejszenie ryzyka zarządzania, korzyści podatkowe, zwiększenie zdolności kredytowej czy wzrost wartości akcji na rynku kapitałowym.