Programy akcji pracowniczych rozwinęły się w drugiej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce i wejściem zagranicznych firm na polski rynek tego typu programy pojawiły się w Polsce. Początkowo obejmowały one menedżerów wyższego szczebla, by z czasem rozszerzyć się na innych pracowników. Niezależnie rozwój polskiej giełdy spowodował zaszczepienie tego sposobu wynagradzania wśród pracowników spółek notowanych na rodzimej giełdzie.
W praktyce istnieje wiele typów programów motywacyjnych opartych na wartości (cenie) akcji. Możemy wyróżnić takie, w których w chwili wejścia do programu następuje bezpośrednie nabycie akcji przez pracowników. Z reguły akcje nabywane są z określonym w programie dyskontem, a ich sprzedaż jest zablokowana przez określony czas. W tych programach uczestnicy ponoszą ryzyko kapitałowe (spadku ceny akcji) już od początku uczestnictwa w programie.
Inne to takie, w których pracownik otrzymuje możliwość nabycia akcji w przyszłości, np. po dwóch latach, po ustalonej w chwili wejścia do programu cenie. Cena często odpowiada wartości akcji w momencie przystąpienia do programu. Ponieważ do nabycia akcji dochodzi dopiero po okresie karencji, uczestnik nie ponosi ryzyka kapitałowego wynikającego ze spadku ceny akcji. Jeśli po upływie okresu cena akcji jest niższa niż ustalona cena zakupu, uczestnik nie musi kupować akcji. Niekiedy programy są tak skonstruowane, aby pracownik nie musiał wydatkować własnych środków na nabycie akcji. W chwili realizacji prawa uczestnik nie nabywa akcji, a jedynie otrzymuje określoną wartość pieniężną (np. dzisiejszą wartość rynkową akcji lub różnicę między tą wartością a wartością historyczną, np. z dnia przystąpienia do programu). Druga możliwość to automatyczna sprzedaż części akcji z puli uczestnika i wykorzystanie środków na nabycie pozostałych.
Prawa, które otrzymuje pracownik w ramach programu, przybierają najczęściej formę opcji na akcję. Należy zauważyć, że taka opcja nie jest klasycznym instrumentem pochodnym, raczej umową zawierającą elementy kontraktu opcyjnego, np. cenę wykonania, termin wykonania oraz inne, jak warunek pozostania uczestnika w zatrudnieniu lub też inne biznesowe warunki, które muszą być spełnione, aby prawo mogło być zrealizowane. Wśród polskich spółek giełdowych dość częste przy konstruowaniu planów akcyjnych stało się wykorzystywanie warrantów subskrypcyjnych. Warrant jest papierem wartościowym umożliwiającym posiadaczowi objęcie akcji nowej emisji w ramach podwyższenia kapitału zakładowego w spółce. Spółka, wprowadzając plan, emituje określoną liczbę warrantów dla pracowników. W ramach emisji ustalana jest cena warrantu, liczba akcji przypadających na warrant czy termin jego wykonania. Pracownicy, nabywając warranty, przystępują do planu.
Jakie są plusy programów motywacyjnych opartych na akcjach pracowniczych?