Spółka giełdowa, na potrzeby tego dodanego do OferPublU działu, została zdefiniowana jako „spółka z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub na zagranicznym rynku regulowanym". Zatem spośród spółek notowanych w Polsce regulacja ta dotyczy spółek i akcjonariuszy spółek z Głównego Rynku GPW, ale nie obejmuje spółek i akcjonariuszy spółek notowanych na NewConnect (tj. w alternatywnym systemie obrotu).
Kim jest (lub może być) „osoba upoważniona"?
Regulacja Działu IIIA daje asumpt do pewnych spekulacji w tym zakresie. Brak jest bowiem zapisu ograniczającego dostęp do tych informacji dla podmiotów (lub osób) innych niż spółka giełdowa. Zatem „osobą upoważnioną" może być potencjalnie nie tylko osoba lub podmiot pobierający informacje nt. akcjonariuszy dla spółki giełdowej, ale nie można wykluczyć takiego rozumienia tego przepisu, że informacje te mogą być dostępne dla osób działających nie na rzecz spółki, ale dla siebie (lub innej osoby trzeciej). Taką informację dopuszcza brzmienie analizowanego artykułu odwołujące się do udostępnienia informacji „spółce giełdowej lub tej osobie", co zakłada, że dostęp do tych informacji może mieć tylko osoba upoważniona, a niekoniecznie sama spółka giełdowa. Może zatem powstać wątpliwość, czy system dostępu do informacji uregulowany w art. 68j OferPublU umożliwia dostęp do informacji zarówno spółkom giełdowym, jak i osobom trzecim (akcjonariuszom i podmiotom niebędącym akcjonariuszami), co do których spółka giełdowa zgodziła się na ich dostęp do informacji objętych upoważnieniem. W pewnym zakresie regulacja dotycząca przetwarzania danych osobowych akcjonariuszy może działać ograniczająco w stosunku do kręgu osób mających dostęp do informacji udostępnianych w trybie Działu IIIA, ale tą kwestią wypada zająć się odrębnie.
Jakie informacje są udostępniane w trybie Działu IIIA OferPublU?
Informacje udostępniane w tym trybie to informacje umożliwiające identyfikację akcjonariuszy spółki giełdowej oraz liczby wyemitowanych przez nią akcji, tj. pozwalające na (w najszerszym możliwym zakresie) ustalenie pełnego składu akcjonariatu i stanu posiadania poszczególnych akcjonariuszy. Co ciekawe, wprowadzono ograniczenie, zgodnie z którym można żądać udostępnienia informacji na dzień przypadający nie wcześniej niż wskazany w żądaniu, zatem sprawdzenie akcjonariatu spółki post factum, np. po walnym zgromadzeniu, w związku z zarzutami o naruszenie przepisów o znacznych pakietach akcji, nie będzie w tym trybie możliwe. Może to skłonić spółki giełdowe do zbierania informacji na dzień walnego zgromadzenia z wyprzedzeniem i bez szczególnego uzasadnienia, nawet jeśli przed walnym zgromadzeniem nie były zgłaszane wątpliwości np. co do ewentualnego naruszenia regulacji o nabywaniu znacznych pakietów akcji. Na podstawie przepisów tego działu również akcjonariusz może uzyskać informację nt. własnego stanu posiadania akcji danej spółki giełdowej. Przepisy te ułatwiają też wykonywanie praw z akcji rejestrowanych na rachunkach papierów wartościowych w systemie depozytowo-rozliczeniowym.