Po co powstał CRBR i kogo on dotyczy?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to kolejny system kontrolny każdego z państw UE, w którym gromadzi się i przetwarza informacje o obrocie finansowym, w tym konkretnym przypadku o transakcjach beneficjentów rzeczywistych, tj. osób fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad daną spółką lub pobierających z nich pożytki. Utworzenie CRBR reguluje ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (DzU z 2019 r., poz. 1115 ze zm. – ustawa krajowa), która implementuje przepisy IV dyrektywy AML (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady [UE] 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu). W intencji ustawodawcy ustawa krajowa uwzględnia również te z postanowień negocjowanej obecnej wersji V AML (obecnie w uzgodnieniach pomiędzy Radą Europejską a Parlamentem Europejskim w ramach tzw. trilogów), które zostały „bezsprzecznie" ustalone w procesie pomiędzy ww. organami UE, a w stosunku do których z wysoką dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że zostaną przyjęte w V AML. Tego rodzaju uwzględnienie uznano za wskazane ze względu na spodziewany krótki termin implementacji zmian wprowadzanych przez V AML do dyrektywy 2015/849, co jednak nie nastąpiło.
Przepisy dyrektywy zobowiązują państwa członkowskie do przechowywania informacji na temat beneficjentów rzeczywistych w centralnych rejestrach krajów członkowskich oraz do udostępniania tych informacji właściwym organom i jednostkom analityki finansowej, a także podmiotom zobowiązanym (w ramach stosowania środków należytej staranności wobec klienta).
Należy ocenić, że ustawa krajowa reguluje szerzej niżli Dyrektywa zakres funkcjonowania i dostępu do rejestru, przykładowo poprzez rozleglejszy krąg podmiotowy instytucji obowiązanych, całkowicie jawny w dostępie do danych charakter rejestru (wobec braku konieczności wykazania interesu prawnego), czy wskazywane powyżej odniesienie regulacyjne jedynie do projektu V AML. Ma to służyć zapewne zwiększeniu tzw. ogólnej przejrzystości transakcji finansowych, przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania, ochronie bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego poprzez możliwość weryfikacji kontrahenta, zapewnieniu właściwego poziomu ładu korporacyjnego, zwiększeniu kontroli informacji, w tym przez media i organizacje społeczne czy budowaniu zaufania do systemu finansowego. Z pewnością jednak wpisuje się w założenia i funkcjonowanie obecnej polityki fiskalnej państwa. Podmiotami obowiązanymi do zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego są wszystkie typy spółek poza spółkami publicznymi oraz partnerskimi, na co wskazywać ma katalog zamknięty oznaczony w art. 58 ustawy krajowej.
Kto i w jaki sposób będzie mógł wykorzystać informacje z CRBR?