W tej nadzwyczajnej sytuacji musiały odnaleźć się spółki publiczne, których większość nie była przygotowana nawet na ułamek negatywnych konsekwencji związanych z Covid-19. Dochodzące do SEG sygnały o nowych wyzwaniach, które stanęły przed emitentami, stały się impulsem do uruchomienia programu wsparcia dla członków Stowarzyszenia. W jego ramach udzielono wielu porad indywidualnych związanych z trudnościami w realizacji obowiązków wynikających z uczestnictwa na rynku kapitałowym, jak też podjęto działania mające na celu dostosowanie przepisów prawa i ich interpretacji do nadzwyczajnej sytuacji związanej z Covid-19.
W dniach 16–27 marca SEG skierowało do ministerstw właściwych ze względu na przedmiot regulacji postulaty zmian przepisów w obszarze „giełdowości" spółek publicznych. Postulaty te były co do zasady zbieżne z przygotowanym przez UKNF PIN na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego i zostały uwzględnione w przygotowanych w ramach trzech tarcz antykryzysowych ustawach i rozporządzeniach Ministra Finansów. Zarówno UKNF, jak i innym organom biorącym udział w pracach legislacyjnych należy się pochwała za postawę prorynkową.
Co się zmieniło w „giełdowości" emitentów A.D. 2020?
Wprowadzone w związku z pandemią regulacje antycovidowe albo mają charakter czasowych zmian obowiązujących przepisów odraczających określone obowiązki, albo ułatwiają możliwość zdalnego funkcjonowania organów spółki. Wśród tych pierwszych znalazło się przesunięcie terminów: publikacji raportów rocznych i kwartalnych, sporządzenia i zatwierdzenia wymaganych ustawą o rachunkowości określonych sprawozdań, przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy, przyjęcia pierwszej polityki wynagrodzeń. Ponadto przesunięciu uległy terminy związane z obligatoryjną dematerializacja akcji, ostateczny termin na wpis do CRBR czy też termin złożenia wniosku o upadłość. Do tej drugiej kategorii należy zaliczyć zmianę trybu obrad zarządu i rady nadzorczej, jak również ułatwienia
w przeprowadzaniu e-WZA. Spod tego podziału wymyka się jedynie zmiana częstotliwości rotacji biegłych rewidentów, polegająca na przywróceniu, przewidzianego w rozporządzeniu 537/2014, dziesięcioletniego okresu rotacji.
Przesunięcie terminów raportów rocznych i kwartalnych
Najbardziej „giełdowa" dla spółek notowanych na rynku regulowanym była zmiana polegająca na przedłużeniu o dwa miesiące terminu na publikację raportów rocznych oraz przedłużeniu o 60 dni terminu na publikację raportów kwartalnych. Bez zmian pozostały natomiast terminy publikacji raportów półrocznych. Niestety, spółki notowane na rynku NewConnect nie doczekały się analogicznego przesunięcia terminów, co spowodowało, że znalazły się w trudniejszej sytuacji niż spółki z rynku regulowanego. Niezależnie od tych zmian wprowadzonych 7 kwietnia br. jeszcze w połowie marca br. SEG wystąpiło do UKNF oraz GPW o uwzględnienie negatywnych skutków związanych