Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
dr Mirosław Kachniewski Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Ta inwestycja to konieczność przypisania odpowiednich tagów ze specjalnie opracowanego słownika pojęć dotyczących sprawozdań finansowych spółek giełdowych powiązana z odpowiednią infrastrukturą informatyczną. Może być ona większa lub mniejsza, z naciskiem na zaangażowanie wewnętrzne lub outsourcing, w zależności od wybranego przez spółkę modelu.
Rozpoczynając od procesu tagowania, możemy wskazać różne podejścia – od budowania kompetencji wewnętrznych poprzez częściowy outsourcing aż po całkowite zlecenie tego zadania na zewnątrz. Drugim zagadnieniem jest kwestia informatyczna – idąc od rozwiązań najtańszych, można się pokusić o wybranie rozwiązań prawie darmowych (licencje na kilka dni) poprzez dedykowane narzędzia aż po pełną ofertę uwzględniającą (przynajmniej w teorii) kwestie tagowania. Które z tych podejść będzie lepsze? Wszystko zależy od spółki – jej wielkości, wewnętrznych zasobów, służb księgowych, stopnia złożoności sprawozdań finansowych, apetytu na ryzyko, zmienności modelu biznesowego etc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.