Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.06.2021 05:28 Publikacja: 15.06.2021 05:28
Foto: Bloomberg
Technologicznym firmom sprzyjają spadki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które w tym czasie obniżyły się z około 1,625 proc. do 1,464 proc. dla papierów dziesięcioletnich. Nasdaq zyskał około 2 proc., natomiast stopa zwrotu od początku roku zbliża się do 10 proc. – Relatywna poprawa zachowania sektora technologicznego związana jest ze zmianą, przynajmniej w krótkim okresie, tendencji na amerykańskim rynku obligacji skarbowych. Po osiągnięciu szczytu pod koniec marca rentowności dziesięcioletnich obligacji USA zanotowały stopniowy spadek w kolejnych tygodniach, który przyspieszył w połowie czerwca – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa, BM BNP Paribas. – Spółki z indeksu Nasdaq korzystają z obserwowanego od początku kwietnia trendu spadkowego rentowności amerykańskich obligacji i nie tylko w ostatnich dwóch tygodniach, ale i w perspektywie miesiąca radziły sobie lepiej niż S&P 500 czy Dow Jones – zauważa Marcin Sulewski, analityk Ipopemy. – Jeśli jednak spojrzymy na rynek nieco szerzej, na ostatnie trzy–pięć miesięcy, to Nasdaq ma jeszcze trochę dystansu do nadrobienia. Wydaje się, że kluczowe będą zmiany na rynku obligacji USA. Sądzę, że rentowności amerykańskich papierów mogą niebawem powrócić do zwyżek, ale już nie tak dynamicznych, jak w styczniu–marcu, i nie przeszkodzą indeksowi Nasdaq w zwyżkach – przewiduje Sulewski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas