Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2021 05:17 Publikacja: 28.09.2021 05:17
Foto: Bloomberg
Udało się w ten sposób odrobić niemal wszystkie straty, wywołane niepokojem o rynek chiński. Kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście posiedzenie FOMC w USA, który utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (w przedziale 0–0,25 proc.), a także nie zmienił skali programu skupu aktywów, pozostawiając go na poziomie 120 mld USD miesięcznie. – Komunikat po posiedzeniu Komitetu był jednak nieco bardziej jastrzębi, a Fed dostrzegł, że czwarta fala Covid-19 jedynie spowolniła ożywienie gospodarcze, ale go nie przerwała – komentują zarządzający PKO TFI. Zwracają uwagę, że wobec poprawiającej się sytuacji gospodarczej Fed uznał, że już niedługo uzasadnione będzie dokonanie redukcji tempa skupu aktywów, co może nastąpić już w listopadzie. Co więcej, wykres rozkładu głosów członków Fedu wskazuje, że już połowa składu komitetu zagłosuje za podwyżką stóp procentowych w 2022 r. Po posiedzeniu Rezerwy Federalnej na rynkach utrzymywał się jednak optymizm, ponieważ Fed zarezerwował sobie możliwość zwiększenia wsparcia, gdyby ożywienie gospodarcze hamowało, a także ze względu na to, że podwyżka stóp nastąpi dopiero w drugiej kolejności, tzn. po zakończonym taperingu. Niepewność wokół chińskiego dewelopera utrzymywała się do końca tygodnia. – Choć spółka nie dokonała wypłaty kuponu od obligacji, to chińskie organy regulacyjne nie zadeklarowały udzielenia pomocy dla giganta. Politycy zaapelowali jednak, aby zarząd Evergrande podjął wszelkie możliwe środki, by uniknąć niewypłacalności. Jeśli jednak sytuacja dewelopera jeszcze bardziej się pogorszy, to będzie miała wpływ na rynki, które mogą stracić zaufanie do chińskiego systemu finansowego – ostrzegają eksperci. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas