Skonsolidowane przychody spółki prowadzącej lokale KFC i Pizza Hut spadły w II kwartale o 2,5 proc. rok do roku, do 500,9 mln zł. AmRest działa w Europie Środkowo-Wschodniej i w USA. Na tym pierwszym rynku jego przychody były, licząc w złotych, niższe o 1,5 proc., a w USA o 4,2 proc.
– W walutach lokalnych sprzedaż nie zmieniła się znacząco, a raportowane spadki wynikają z tego, że złoty jest względem tych walut mocniejszy niż przed rokiem – podkreśla Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego. Jego zdaniem wyniki AmRestu nie powinny być dla inwestorów negatywnym zaskoczeniem. – Choć muszę przyznać, że nieco rozczarowała mnie sprzedaż w Stanach, której wzrost w II kwartale, licząc w dolarach, szacowałem na 3,9 proc. (a spadła o 0,7 proc. – red.) – dodaje Stebakow.
Z kolei Magdalena Zabieglik z Erste Securities podkreśla, że wyniki AmRestu są kontynuacją trendu zaobserwowanego już na początku roku. – Podejrzewam, że spadek sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej wynika przede wszystkim z osłabienia biznesu na głównych rynkach, tj. w Polsce i Czechach – mówi. Dodaje, że negatywny wpływ na sprzedaż w naszym kraju miały dodatkowo wyjątkowe zdarzenia, takie jak żałoba narodowa.
[srodtytul]Rynek dalej spada...[/srodtytul]
Według najnowszych danych firmy badawczej PMR w tym roku rynek restauracyjny w Polsce może się skurczyć o 1,5 proc. W 2009 r. jego wartość wyniosła ok. 18,5 mld zł, co oznacza spadek o 4 proc. w stosunku do 2008 r. Zarówno analitycy, jak i przedstawiciele branży wskazują, że jest już lepiej niż w I kwartale, który był wyjątkowo trudny. Ale szybkiego odbicia się nie spodziewają.