Niższa niż w 2010 r. będzie także wartość rynku wódki. Firma badawcza Nielsen policzyła, że od lipca 2010 r. do sierpnia 2011 r. wydatki Polaków na wódkę zmalały o niemal 5?proc. Spadająca wartość rynku to m.in. efekt rosnącego udziału dyskontów w łącznej sprzedaży alkoholi w Polsce. Coraz mocniejszą pozycję rynkową mają w naszym kraju także wódki ze średniej półki cenowej. Zyskują one kosztem droższych marek.
O segment wódek mainstream konkurują m.in. CEDC z Żubrówką Białą oraz Belvedere (na GPW notowane pod nazwą Sobieski) z Krupnikiem. Podsumowując pierwsze półrocze, CEDC zapowiedziało, że do końca roku udziały firmy w polskim rynku wódki mają zwiększyć się do 25–26 proc. W czerwcu wynosiły około 24?proc. Do Żubrówki Białej ma należeć 8–9 proc. rynku.
Jeżeli tak się stanie, marka CEDC zbliży się do Krupniku, który pojawił się na rynku kilka miesięcy przed nią. Z udziałami nieprzekraczającymi 11 proc. wódka zajmuje na nim drugie miejsce.
W rozszerzonym raporcie za 2010 r. przekazanym z opóźnieniem Belvedere poinformowało, że w 2010 r. przychody grupy w Polsce, m.in. dzięki Krupnikowi, zwiększyły się o 6 proc., do 512,2 mln euro (niemal 2,3 mld zł według aktualnego kursu euro). Jej EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) urósł w naszym kraju o 13 proc., do 12,2 mln euro. W ubiegłym roku łączne przychody grupy Belvedere urosły o 4 proc., do 860,7 mln euro. Jej EBITDA zmalała jednak o 61 proc., do niecałych 1,6 mln euro. Belvedere zanotowało prawie 54 mln euro straty netto wobec 177,5 mln euro na minusie w 2009 r.