Kurczenie się rynku zaostrza konkurencję

Ubiegły rok był już drugim z rzędu, kiedy w Polsce zmalała sprzedaż wódki, kluczowego produktu w ofercie alkoholowej grupy Belvedere. Z danych firmy badawczej Nielsen wynika, że w 2011 r. popyt na nią zmalał o niemal 4 proc., do ponad 231,1 mln litrów.

Aktualizacja: 18.02.2017 01:26 Publikacja: 04.04.2012 06:00

Producenci i dystrybutorzy obawiają się, że ten rok nie przyniesie ożywienia na krajowym rynku wódki. Nie spodziewają się go także firmy badawcze. International Wine & Spirits Research zakłada, że w 2012 r. jego wielkość skurczy się o 1 proc.

Spadek sprzedaży wódki w ubiegłym roku mógłby być jeszcze głębszy, gdyby nie nowe wódki ze średniej półki cenowej. Ich sprzedaż poszła w górę o około 6 proc.

W 2010 r. Belvedere, trzeci gracz w branży, wprowadziło na rynek wódkę czystą Krupnik. Natomiast kilka miesięcy później Żubrówkę Białą zaczęło sprzedawać CEDC, wicelider rynku wódki w Polsce. Nowe marki obu firm były reakcją nie tylko na kurczenie się rynku, ale także na sukces rynkowy wódki Czysta de Luxe. Marka ta sprawiła, że firma Stock Polska w 2009 r. została liderem rynku wódki w Polsce, detronizując CEDC.

Obecnie do marek ze średniej półki cenowej należy ponad 60 proc. całego rynku wódki. Analitycy zwracają jednak uwagę, że rosnące udziały nowych wódek nie świadczą o tym, że poprawia się kondycja finansowa jej producentów. – Wojna cenowa, którą zaczął Stock Polska, a do której następnie przyłączyli się Belvedere i CEDC, sprawiła, że marki z segmentu premium zostały zepchnięte do niższego segmentu cenowego, co zaszkodziło rentowności branży – uważa Łukasz Wachełko, analityk DB Securities.

Pół litra wódki ze średniej półki cenowej – której jakość i opakowanie niewiele różni się od marek drogich – można kupić za ok. 20 zł. To tylko o 1–1,5 zł więcej, niż kosztuje przeciętna wódka z segmentu ekonomicznego.

Sprzedaż wódki Sobieski przez Belvedere nie jest jedyną istotną zmianą, do której może dojść w branży alkoholowej w tym roku. Ze skutkami dużego zadłużenia boryka się także CEDC. Pomoc w jego spłacie zaoferował mu Roustam Tariko, właściciel firmy Russian Standard. Jeżeli CEDC przyjmie jego ofertę, wówczas rosyjski inwestor zwiększy udziały w jego akcjonariacie z 9,9 do niemal 28 proc.

Analiza SWOT

Mocne strony

Słabe strony

Szanse

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF