Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.06.2016 06:15 Publikacja: 21.06.2016 06:15
Maciej Roch Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje, zachowuje optymizm. Jego kancelaria szuka obecnie finansowania dla Dayli.
Foto: Archiwum
Spółki coraz chętniej zabiegają o sanację. Dlaczego?
Przy okazji postępowań restrukturyzacyjnych dostrzegam prawidłowość, polegającą na tym, że wierzyciele mają poczucie, że postępowanie restrukturyzacyjne jest wymierzone przeciwko nim. To jest interpretacja całkowicie nieuzasadniona. Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu utrzymać zdolność konkurencyjną danego przedsiębiorstwa, a jeżeli spółka jest w bardzo trudnej sytuacji, to taką zdolność przywrócić. Wielkim problemem dawnego prawa układowego było to, że majątek przedsiębiorstwa nie był dostatecznie chroniony, w związku z tym następowała jego degradacja. Celem nadrzędnym była tylko windykacja i szybkie zaspokojenie kilku największych wierzycieli, co działało na szkodę pozostałych. Obecne prawo w dostateczny sposób chroni przedsiębiorstwo i jego działalność operacyjną. Z tego względu jest duża szansa na rewitalizację i na spłacenie wszystkich wierzycieli w wyższym stopniu niż w upadłości. Restrukturyzacja powinna się nam kojarzyć , tak jak na Zachodzie z refinansowaniem, a nie wyłącznie z redukcją i układem ratalnym, czyli spłatą przez lata.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu dotyczącego postępowania z Rosją w tle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas