Od początku stycznia notowania Astarty wzrosły już o blisko 50 proc., do 39 zł. Dobre perspektywy dla spółki to efekt m.in. wysokich cen produktów rolnych za naszą wschodnią granicą.
„Obserwowane wzrosty cen zbóż (pszenicy, kukurydzy, słonecznika), rekordowe ceny cukru na Ukrainie, bliskie rekordów lokalne ceny mleka oraz rosnące ceny olejów roślinnych przekładają się na dynamiczny wzrost wyników finansowych w kluczowych segmentach Astarty w 2021 r. W efekcie oczekujemy, że przychody oraz wyniki finansowe w 2021 r. wzrosną do rekordowych w historii poziomów, a dług netto spadnie do najniższych od pięciu lat wartości (bez zobowiązań leasingowych jedynie 0,4xEBITDA'21)" - napisali analitycy BM mBanku. Według nich, wyraźne wzmocnienie bilansu na koniec 2020 roku otwiera dyskusję o możliwej dystrybucji nadwyżek finansowych do akcjonariuszy w formie dywidendy lub skupu akcji własnych.
„Według naszych prognoz obecnie Astarta generuje ponad 20 proc. wolny przepływ gotówki z działalności operacyjnej w relacji do wartości przedsiębiorstwa (FCF/EV). Oczekujemy rosnących rok do roku wyników finansowych w IV kwartale 2020 r. i w praktycznie każdym kwartale 2021 r." – piszą analitycy BM mBanku dodając, że podwyższają swoje szacunki wyników na lata 2020-2022 oraz podtrzymują pozycjonowanie „przeważaj" dla akcji Astarty, która pozostaje jednym z najbardziej pożądanych przez nich walorów na 2021 r.
Według nich przychody ze sprzedaży wyniosą w 2021 r. 15,7 mld hrywien (2,1 mld zł przy obecnym kursie), a zysk netto wyniesie 2,84 mld hrywien (0,38 mld zł).
Pierwsze udostępnienie raportu, którego autorem jest Jakub Szkopek, odbyło się 28 stycznia 2021 r. o godzinie 08:33. Ten tekst stanowi skrót raportu. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem.