Ekonomiści z ING ułożyli scenariusz najbliższy prawdy

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2022 r. formułowali analitycy ekonomiczni z ING Banku Śląskiego, Polityki Insight oraz BNP Paribas BP.

Ostrożny optymizm w prognozach. Z płaskowyżu inflacja zjedzie na... płaskowyż

Wyraźny spadek inflacji pod koniec ub.r. w warunkach zadziwiająco dobrej koniunktury wskazuje na miękkie lądowanie gospodarki. Normalności na horyzoncie jednak nie widać.

Nowy rok nastaje, firmom przemysłowym otuchy dodaje

Recesja w polskim przemyśle przetwórczym w grudniu wyraźnie złagodniała. Firmy wciąż ograniczają zatrudnienie w obliczu słabnącego popytu, ale w przyszłość patrzą ze sporym optymizmem.

Ciasny rynek pracy zmniejsza ryzyko kryzysu gospodarczego

Produkt krajowy brutto Polski w 2023 r. ledwie drgnie, przy czym może to być drgnięcie w dół – nie licząc pandemicznego 2020 r., byłby to pierwszy taki przypadek od połowy lat 90. XX wieku. Ale słabość polskiej gospodarki będzie nieco pozorna.

Wydatki konsumpcyjne praktycznie stanęły w miejscu

Produkt krajowy brutto Polski, podstawowa miara aktywności w gospodarce, w III kwartale wzrósł realnie (tzn. w cenach stałych) o 3,6 proc. rok do roku, najmniej od I kwartału 2021 r., po zwyżce o 5,8 proc. w poprzednim kwartale – podał w środę GUS.

Inflacja w Polsce zbiera siły przed atakiem w 2023

W listopadzie inflacja nieoczekiwanie zmalała. Pierwszy raz od czterech lat znalazła się nawet niżej niż szacowali najwięksi optymiści. Szczytu jednak jeszcze nie minęła. Na domiar złego, inflacja bazowa wciąż przyspiesza.

Inwestycje wspierają produkcję?

Polski sektor przetwórczy od pół roku jest w głębokiej recesji – sugeruje wskaźnik PMI bazujący na ankiecie wśród menedżerów firm. Nie potwierdzały tego jednak jak dotąd oficjalne dane GUS-u dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu.

Inflacja stała się „lepka”, sam NBP nie jest w stanie jej stłumić

Firmy wciąż z łatwością przenoszą rosnące koszty na ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Pozwala na to solidny wciąż, choć słabnący, popyt konsumpcyjny. W warunkach ekspansywnej polityki fiskalnej to się szybko nie zmieni.

Szczyt inflacji się oddalił. Prognozy makro na nowy miesiąc

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w II kwartale było łagodniejsze, niż wskazywały wstępne dane. Pod pewnymi względami gospodarka była nadal rozgrzana. To jeden z czynników, który utrwala najwyższą od ćwierćwiecza inflację.

Inflacja również ma wakacje. Weszła na płaskowyż, z którego strąci ją spowolnienie

W lipcu po raz pierwszy od lutego inflacja nie przyspieszyła. Wyniosła 15,5 proc. rok do roku, tak jak w czerwcu. To jeszcze nie szczyt, ale na razie czeka nas kilka miesięcy uspokojenia. Spokojniejsza będzie też Rada Polityki Pieniężnej.

Spowolnienie będzie zbyt krótkie i łagodne, żeby szybko zbić inflację

Na początku 2023 r. Polska doświadczy spadku aktywności ekonomicznej w ujęciu rok do roku. Nie licząc okresu pandemii, byłby to pierwszy taki przypadek od przełomu lat 2012 i 2013. Mimo to presja na wzrost cen będzie słabła bardzo powoli.

Recesja w Polsce nieszybko zgasi inflację. RPP w trudnej sytuacji

W czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły o 15,6 proc. rok do roku, najbardziej od 25 lat. Szczyt inflacji jest jednak już blisko. Wkrótce zacznie ją gasić spowolnienie gospodarcze, które w przemyśle już jest bardzo wyraźne.

Inflacja zbliża się do szczytu, wzrost PKB rusza w kierunku dna

W maju inflacja przyspieszyła z 12,4 do 13,9 proc. rok do roku. Był to prawdopodobnie jej ostatni tak duży skok, co nie oznacza, że wkrótce wzrost cen zacznie hamować. Pozostanie wysoki do końca br. i to pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Bez recesji trudno będzie opanować inflację

Gospodarka weszła w 2022 r. z dużym rozpędem, ale w dalszej części roku będzie hamowała. Wielu ekonomistów spodziewa się tzw. technicznej recesji. Jeśli do niej nie dojdzie, np. za sprawą ekspansywnej polityki fiskalnej, RPP trudno będzie stłumić inflację.

Nawet stagnacja nie spowoduje wzrostu bezrobocia

Za pół roku rozwój polskiej gospodarki może się zatrzymać. To wciąż nie jest podstawowy scenariusz, ale coraz bardziej prawdopodobny. Rynku pracy to jednak nie dotknie.

Wojciech Zatoń: Wzrost stóp powyżej 6 proc. byłby niebezpieczny

Rozmowa z dr Wojciechem Zatoniem, ekonomistą z Uniwersytetu Łódzkiego, dwukrotnym zwycięzcą konkursu „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka makroekonomicznego roku.

Łódzka kuźnia analityków makroekonomicznych

Żywiołowe odbicie aktywności w polskiej gospodarce w 2021 r. po pandemicznej recesji najcelniej prognozował dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego. To już jego drugie zwycięstwo w naszym konkursie, a jednym mogą pochwalić się jego wychowankowie.

Pierwsze skutki wojny: ceny ostro w górę, produkcja w dół

Inflacja w marcu sięgnęła najwyższego od połowy 2000 r. poziomu 10,9 proc. I prawdopodobnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W dalszej perspektywie wzrost cen stłumić może spowolnienie gospodarcze, które w przemyśle już zaczyna być widoczne.