Zysk netto niemieckiego potentata wyniósł w ostatnim kwartale 508 mln euro, wobec ponad 20 mld euro straty rok wcześniej. Wówczas jednak firma dokonała gigantycznych odpisów aktualizacyjnych. Wczoraj Deutsche Telekom podniósł też prognozę wyniku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w całym 2003 r.
Zysk netto giganta zza naszej zachodniej granicy to w dużej mierze efekt cięcia kosztów. Prezes spółki Kai-Uwe Ricke (dziś mija rok od czasu, kiedy objął stanowisko) zapowiedział m.in. zlikwidowanie 55 tysięcy etatów do końca 2005 r. i zmniejszenie wydatków. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. koncern zredukował je o 1,8 mld euro, do 3,5 mld euro. Dzięki temu DT zrealizował plan prezesa dotyczący redukcji zadłużenia. Trzy miesiące przed końcem roku spadło ono do poziomu zakładanego na koniec grudnia, czyli do 49,2 mld euro. Rok temu dług DT był o 15,1 mld euro większy.
Dobre wyniki to również efekt coraz lepszych rezultatów osiąganych w branży telefonii komórkowej. Prezes Ricke nie ukrywa, że jednym z najważniejszych punktów w jego strategii jest właśnie ekspansja w tym przyszłościowym segmencie rynku telekomunikacyjnego. T-Mobile, należący do DT operator sieci telefonii komórkowej, w III kwartale odnotował 35-proc. wzrost wskaźnika EBITDA, do 1,75 mld euro. Sprzedaż jednostki zwiększyła się o 16%, do 5,92 mld euro. "Te korzystne wyniki to przede wszystkim efekt wzrostu liczby klientów T-Mobile, ale również rosnących wpływów z usług na jednego abonenta. Poza tym po raz pierwszy zostały uwzględnione wyniki holenderskiej filii - napisał zarząd w komunikacie.
Deutsche Telekom sfinalizował w październiku sprzedaż za 472 mln USD 24,8-proc. udziału w spółce Global Telecom. Nie popisał się kontrolowany przez Niemców węgierski koncern telekomunikacyjny - Matav. Spółka odnotowała spadek zysku o 9%, do 18,53 mld forintów (75 mln euro).
Przy okazji prezentacji wyników Kai-Uwe Ricke poinformował, że oferta przejęcia przez Deutsche Telekom pozostających poza jego kontrolą 51% akcji polskiej spółki PTC jest wciąż aktualna. Podkreślił jednak, że obecnie rozmowy z Elektrimem nie są prowadzone. Przypomnijmy, że we wrześniu DT zaoferował za papiery PTC ponad miliard euro. Ofertę przyjął inny akcjonariusz - Vivendi Universal, ale została ona odrzucona przez Elektrim.