Być albo nie być maklerów i doradców

Związek Maklerów i Doradców od chwili powstania boryka się z licznymi problemami. Dotyczą one płaszczyzny tożsamościowej, organizacyjnej, finansowej i kadrowej. Niektóre sprawy może jednak rozwiązać Zjazd, a dokładniej frekwencja na nim.

Publikacja: 22.01.2004 08:13

W najbliższą sobotę odbędzie się Zjazd Maklerów i Doradców, przed którym stoją do rozwiązania liczne problemy. W dużym stopniu odzwierciedlają one również kryzys całego środowiska, gdyż do stowarzyszenia należy prawie 1,3 tys. osób, spośród ponad 2 tys. posiadających licencję. Liczna reprezentacja maklerów i doradców na Zjeździe może dać legitymację i impuls do działań, o których będzie można powiedzieć, że mają odpowiednie poparcie, a w konsekwencji dają podstawę do tworzenia silnej organizacji działającej na rynku kapitałowym w Polsce. Jest i druga możliwość. Na Zjazd przyjdzie niewielka grupa osób, a wówczas o przyszłości ZMiD zdecydują ci, którzy przyprowadzą najwięcej swoich zwolenników. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że dojdzie do likwidacji stowarzyszenia.

Co robimy

Najważniejszą sprawą dla każdej organizacji jest jej przyszłość. Nie można jednak o niej mówić w oderwaniu od zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. W ostatnim czasie istotne znaczenie dla ZMiD odegrała działalność jego przedstawicieli wszędzie tam, gdzie wymagał tego zarówno interes całego środowiska (np. ustawa o publicznym obrocie), jak i poszczególnych osób (np. postępowania przed KPWiG). ZMiD od prawie dwóch lat wydaje "Biuletyn Maklerów i Doradców", w którym m.in. informuje o przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz całego środowiska. Od czterech miesięcy aktywnie pośredniczymy w przekazywaniu ofert pracy pomiędzy maklerami i doradcami z jednej strony, a pracodawcami z drugiej. Ponadto stowarzyszenie systematycznie organizuje specjalistyczne kursy i egzaminy oraz Dzień Maklera i Doradcy. Mimo czynionych starań, części problemów, zwłaszcza tych o fundamentalnym znaczeniu dla środowiska, nie udało się rozwiązać.

Identyfikacja potrzeb

Podstawowym problemem ZMiD jest brak jasno określonych celów i zadań, które popierałaby większość maklerów i doradców. Co z tego, że statut je określa, skoro nikt nie wie, które z zadań środowisko chce realizować, a które uważa za zbędne. Dziś największym obszarem naszej niewiedzy, a w konsekwencji kluczowym problemem, jest faktyczne określenie potrzeb środowiska. To jednak nie wystarczy. Ze względu na problemy finansowe, czy brak adekwatnego do już wyznaczonych zadań zaangażowania osób sprawujących w stowarzyszeniu różne funkcje, musimy ustalić również hierarchię potrzeb. Niezależnie od tego, kto wejdzie do zarządu Związku, jego członkowie muszą wiedzieć, czego przede wszystkim oczekują od nich maklerzy i doradcy. Najbardziej wiarygodną opinię w tym zakresie mogą wydać sami zainteresowani, m.in. w trakcie Zjazdu. Innym wyjściem może być powołanie zespołu, który przeprowadzi szerokie konsultacje środowiskowe i opracuje uzyskane wyniki, a następnie przedstawi je do zatwierdzenia organom ZMiD.

Zapewnienie finansowania

Dopiero gdy zostaną określone i uporządkowane cele i zadania ZMiD, trzeba na nowo przystąpić do szukania i szacowania środków, które zapewnią ich realizację. Każda działalność pochłania określone koszty, a to oznacza, że bez zapewnienia odpowiedniego poziomu przychodów nie mamy szans na osiągnięcie założonych celów. Od dłuższego czasu podstawowym źródłem finansowania działalności ZMiD są zyski osiągane z organizowanych kursów. Ze względu na zastój, jaki opanował ten segment rynku, częstotliwość i dochodowość prowadzenia szkoleń istotnie spadła. W konsekwencji już od ponad roku zarząd próbował znaleźć inne źródła finansowania działalności Związku. Sytuacja cały czas ulegała jednak pogorszeniu, a groźba utraty płynności stała się realna w listopadzie 2003 r. Gdyby w grudniu nie doszły do skutku zaplanowane kursy, to dziś prawdopodobnie nie byłoby środków nawet na zorganizowanie Zjazdu. Efektów w postaci dodatkowych wpływów nie przyniosły też inne działania. Oznacza to, że aby funkcjonować chociażby na minimalnym poziomie, ZMiD musi finansować swoją działalność ze składek członkowskich. W tym zakresie Zjazd powinien zdecydować nie tylko o ich wysokości, ale również o stanowczym rozwiązaniu problemu zaległości składkowych. Szczegółowy program w tym zakresie był już ustalony. Ze względu na wewnętrzne konflikty, jego realizację musiano jednak zawiesić.

Działania Komisji

Kolejnym ważnym problemem ZMiD, a właściwie całą grupą problemów, są sprawy organizacyjne i kadrowe. O nieprawidłowościach w tym zakresie już na wstępnym etapie prac świadczyły wyniki Komisji roboczej, powołanej do sprawdzenia ksiąg rachunkowych stowarzyszenia. Członkowie zarządu niemal jednogłośnie powołali ją do życia 14 lipca 2003 r. Dzięki aktywności Komisji doszło do wykrycia licznych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Związku. Jej działania przyczyniły się m.in. do zmiany pracownika, który miał zapewniać właściwą obsługę biura, a w rzeczywistości dopuścił się czynów szkodliwych dla ZMiD. Efektem prac Komisji były raporty, które do tej pory nie wyjaśniły wszystkich spraw istotnych dla właściwego funkcjonowania ZMiD. Ostatni z tych raportów, mimo że w nazwie określony jako końcowy, zawiera przypuszczenia, wątpliwości i oskarżenia, które nie są ani w pełni udokumentowane, ani do końca zbadane. Większość członków zarządu uznała więc, że obecnie raport ten nie odpowiada m.in. stawianym mu kryteriom rzetelności oraz obiektywności i wypowiedziała się za wycofaniem go z zestawu materiałów dostępnych do wglądu przed Zjazdem. Jeżeli jednak na Zjeździe po przedstawieniu racji obu stron większość członków ZMiD opowie się za jego ujawnieniem, kopie raportu zostaną przekazane wszystkim uczestnikom Zjazdu.

Wybór władz

Rozwiązaniem problemów organizacyjnych i kadrowych, niezależnie od ich rodzaju i skali, będą zajmowały się konkretne osoby wybrane przez Zjazd. Mimo że temat ten już budzi duże emocje i liczne kontrowersje, każdy uczestnik Zjazdu powinien spróbować sam ocenić kandydatów zgłaszanych do pełnienia funkcji z wyboru w organach ZMiD i wybrać najlepszych. Tak naprawdę to od nich będzie zależało, jak będą realizowane zadania stowarzyszenia, czy uda się zapewnić właściwe finansowanie oraz czy Związek będzie rzetelną i silną organizacją, z którą trzeba będzie się liczyć. W naszym przekonaniu do realizacji tego celu środowisku nie są potrzebne publiczne działania agitacyjne, zmierzające do ustalenia jeszcze przed Zjazdem koalicji, która przedstawi swoich kandydatów do zarządu, tak jak dwa dni temu zaproponowali to panowie Piotr Zarębski i Marian Wronierski. Jeżeli Związek ma dalej istnieć i realizować stawiane mu cele, do władz muszą dostać się najlepsi, niezależnie od tego, kto ich zgłosi. Kandydatami powinny być nie tylko osoby mające wiedzę i doświadczenie, czy powszechnie znane, ale przede wszystkim dysponujące czasem, który mogą i chcą poświęcać dla swojej organizacji. Historia pokazuje, że jest to zjawisko zbyt rzadkie jak na obecne potrzeby ZMiD.

W sobotę Zjazd

24 stycznia w Warszawie, przy ul. Książęcej 4, w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych odbędzie się XVI Zwyczajny Zjazd Maklerów i Doradców. Rozpoczęcie obrad nastąpi o godz. 10.00.

W porządku obrad przewidziano m.in. następujące punkty:

- wystąpienia zaproszonych gości,

- rozpatrzenie sprawozdań organów Związku,

- dyskusja na tematy sytuacji finansowej i organizacyjnej oraz przyszłości Związku,

- głosowanie w sprawie podwyższenia składki członkowskiej do 15 zł miesięcznie,

- zatwierdzenie sprawozdań organów Związku,

- głosowanie nad wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi Związku,

- zmiany Statutu Związku,

- wybory do organów Związku: prezesa zarządu, pozostałych członków zarządu, przewodniczącego Sądu Dyscyplinarnego, pozostałych sędziów Sądu Dyscyplinarnego i członków Komisji Rewizyjnej.

Szczegółowy porządek obrad, sprawozdania, projekty uchwał i inne materiały na Zjazd dostępne są po przesłaniu e-maila na adres: [email protected] lub są zawarte w ostatnim numerze Biuletynu Maklerów i Doradców, który znajduje się na stronach internetowych pod adresem www.zmid.org.pl.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego