Kolejna afera zbożowa?

Agencja Rynku Rolnego nie sprzedała w terminie rezerw zboża. Skarb Państwa straci na tym ok. 80 mln zł. Zdaniem posłów, istnieją obawy, że ktoś mógł sobie to zboże "pożyczyć". Wczoraj zwrócili się oni do resortu rolnictwa o przeprowadzenie inspekcji.

Publikacja: 30.06.2004 09:39

Pod koniec marca Rada Ministrów zwróciła się do ARR o upłynnienie do 1 maja rezerwy strategicznej zboża. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie ona wynosi, gdyż ARR zasłania się tajemnicą państwową. Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza, chodzi o ok. 300 tys. ton.

Zaniedbanie?

- Polecenie rządu związane było z tym, że przed naszym wejściem do Unii mogliśmy taką decyzję podjąć samodzielnie - tłumaczy Jan Ardanowski, prezes Krajowej Rady Izb i Kółek Rolniczych. - Natomiast po 1 maja musimy uzyskać na sprzedaż naszego zboża zgodę Komisji Europejskiej - dodał. Wprawdzie KE wyraziła zgodę na sprzedaż, jednak mało prawdopodobne jest, aby udało się je sprzedać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. ARR, która odpowiada za polskie rezerwy strategiczne, zaniedbała tę kwestię. Wczoraj premier Marek Belka odwołał Zbigniewa Izdebskiego z funkcji prezesa ARR.

Straty

Pod koniec marca, kiedy rząd kazał ARR sprzedać zboże, za tonę można było uzyskać ok. 700 złotych. W sierpniu, kiedy będziemy sprzedawać, zboże będzie o ok. 250 zł tańsze. Skarb Państwa straci więc ok. 80 mln złotych. Niższa cena zbytu związana jest z niefortunnym terminem, w jakim będziemy sprzedawać nasze rezerwy. Wtedy kończą się żniwa i podaż jest bardzo wysoka. Zdaniem prezesa Ardanowskiego, uderzy to w rolników, którzy liczyli, że państwo w sierpniu będzie uzupełniało swoje zapasy, a nie rzucało je na rynek.

Wątpliwości

Posłowie zapowiedzieli, że podczas obrad Komisji Rolnictwa zwrócą się z wnioskiem o przeprowadzenie inspekcji. - Chcemy się dowiedzieć, ile jest tego zboża, a przede wszystkim, czy jest ono w magazynach - powiedział W. Mojzesowicz. Posłowie spekulują, że zboża może już nie być. - Ktoś sobie je "pożyczył", kiedy miało wysoką cenę, a w sierpniu, kiedy jest tańsze i będzie oficjalnie sprzedawane - "odda" z nowych zbiorów - powiedział jeden z posłów.

Afera Bonda

Przeszło rok temu z magazynów, które ARR wynajmowała od Ryszarda Bondy, byłego posła Samoobrony, zniknęło 13 tys. ton zboża (o wartości 6,5 mln zł). Poseł sprzedał wcześniej przechowywany towar, korzystając z faktu, że cena poszła w górę. Liczył, że magazyny zdoła uzupełnić po żniwach, kupując wówczas zboże po znacznie niższej cenie. Nie przewidział jednak, że na rynku nagle zabraknie ziarna i ARR rozpocznie interwencyjną sprzedaż.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego