CEDC na parkiet

Central European Distribution Corporation podtrzymał plan wprowadzenia akcji do notowań na GPW. Jeżeli wygra rywalizację o większościowy pakiet Polmosu Białystok, to może jeszcze dokupić jego walorów.

Publikacja: 29.04.2005 07:15

Spółka CEDC jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Prowadzi działaność operacyjną tylko w Polsce. - Dlatego chcemy do końca tego roku zadebiutować na GPW. Pracujemy nad prospektem. Do obortu trafią już istniejące akcje. Nie będzie nowej emisji - powiedział William Carey, prezes CEDC na spotkaniu z dziennikarzami.

CEDC rywalizuje z Polmosem Lublin i firmą Sobieski Dystrybucja o przejęcie co najmniej 51% pakietu prywatyzowanego Polmosu Białystok, do którego należy ok. 21% polskiego rynku wódki. Potencjalni inwestorzy złożyli wiążące oferty. Rozpatruje je ministerstwo skarbu. Prezes Carey nie wykluczył poprawienia oferty, jeżeli zwróci się o to MSP. - Jeżeli to my kupimy pakiet większościowy od Skarbu Państwa, to będziemy się starać zwiększyć - po rozsądnej cenie - udział w Polmosie Białystok - powiedział prezes Carey. CEDC chce umacniać pozycję na polskim rynku wódki. Dziesięć dni temu zawarł alians strategiczny z Remy Cointreau. CEDC kupi od tej firmy spółkę Bols, która ma ok. 12% udziałów w polskim rynku wyrobów spirytusowych. Wartość transakcji oszacowano na ok. 265 mln USD, ale możliwa jest jeszcze korekta. CEDC część kwoty zapłaci gotówką, a część własnymi akcjami. Prezes Carey podkreślił, że ze względu na specyfikę produktów nieadekwatne jest odnoszenie wartości transakcji z Remy Cointreau do wyceny Polmosu Białystok (szacowana na ok. 1 mld zł). - Wielkość przychodów Bolsa z wyłączeniem akcyzy oraz marża brutto są wyższe niż Polmosu Białystok ze względu na pozycjonowanie jego produktów w klasie premium, a także bogate portfolio importowanych alkoholi - stwierdził prezes Carey. - Bols, choć ma około 2,5 razy mniejszy udział w rynku niż Polmos Białystok, wypracowuje porównywalny zysk netto - dodał.

CEDC jest największym importerem i dystrybutorem piw, win i wódek w Polsce. Spółka przewiduje, że jej przychody ze sprzedaży w tym roku wyniosą 690 mln USD (w 2004 r. - 581 mln USD), a zysk netto przekroczy 27 mln USD (21,8 mln USD). Prognoza nie uwzględnia przejęcia Bolsa i Polmosu Białystok.

Skarb chce lepszych ofert

na Polmos Białystok

MSP zwróciło się do CEDC, Polmosu Lublin i firmy Sobieski Dystrybucja, które konkurują do zakupu większościowego pakietu akcji Polmosu Białystok, o poprawienie ofert. Mają na to czas do 5 maja.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego