Dzięki pracy finansistów, analityków i prawników funduszu PE, przedsiębiorca uzyskuje usystematyzowaną, a co najważniejsze - pochodzącą od profesjonalistów wiedzę na temat swojego biznesu. Chłodne i suche wnioski z badania czasem przez swój obiektywizm brutalnie obnażają popełnione błędy i ważne zagrożenia. Jednak pozyskana wiedza pozwala przedsiębiorcy - nawet po negatywnej decyzji funduszu - odpowiednio szybko zmienić błędną strategię i zapobiec aktywowaniu się większości rodzajów ryzyka. Jeśli jest to ryzyko podatkowe czy związane z finansowaniem - dzięki takiemu badaniuCzas dostępu do kapitału
Jedną z istotniejszych cech kapitału PE jest jego stosunkowo szybka dostępność. Czas, w jakim może nastąpić jego pozyskanie, determinuje powodzenie lub porażkę wielu projektów inwestycyjnych. Nieotrzymanie na czas finansowania może spowodować np. problem z zamówieniem towaru na dany sezon i zmniejszenie sprzedaży w następnych kilku miesiącach; czasem umożliwi wejście na rynek konkurenta z alternatywnym produktem lub usługą, może spowodować opóźnienie w realizacji inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych i konieczność zwrotu otrzymanej wcześniej pomocy publicznej.
Co dalej po pozyskaniu
kapitału?
Fundusz PE inwestuje swoje środki tylko po to, aby w określonym z góry okresie (3-7 lat) osiągnąć założony, wysoki zwrot na inwestycji. Ten cel niesie ze sobą konieczność zapewnienia sobie przez fundusz możliwości przeprowadzenia pełnego zakresu działań, które mają na celu uzyskanie odpowiednio wysokiego wzrostu wartości nabywanych udziałów.
Pierwszym z nich jest sporządzenie i podpisanie umowy inwestycyjnej, która wiąże strony i definiuje relacje między funduszem a pozostałymi wspólnikami i spółką.
Podstawowym załącznikiem do takiej umowy jest lista zmian do umowy spółki, regulaminów zarządu i rady nadzorczej, czasami do struktury organizacyjnej, wraz ze szczegółowymi terminami wprowadzenia tych zmian.
Mają one na celu:
- stworzenie podstaw struktur korporacyjnych spółki, stworzenie akceptowanego przez fundusz nadzoru właścicielskiego,
- zdefiniowanie relacji oraz progów decyzyjnych dla poszczególnych organów spółki - wszystkie ewentualne zmiany mają na celu zachowanie pełni decyzyjności operacyjnej zarządu, przy jednoczesnym możliwym wpływie wyższych organów spółki na kształtowanie i kontrolę strategii działania.
Kolejne etapy procesu budowania wartości spółki w czasie trwania inwestycji to:
- doprecyzowanie optymalnej strategii dla długoterminowego wzrostu wartości spółki,
- ewentualna przebudowa struktur wewnętrznych pod kątem efektywności zaakceptowanej strategii,
- wprowadzenie systemu sprawozdawczości zarządczej, której zadaniem jest bieżące przekazywanie do RN i właścicieli stanu realizacji celów strategicznych i operacyjnych,
- optymalizacja wewnętrznych procesów w przypadku, gdyby było to niezbędne dla lepszej efektywności wykonania celów strategicznych,
- rozbudowa składu kadry menedżerskiej o osoby posiadające kwalifikacje niezbędne do realizacji strategii (finanse, marketing, logistyka),
- budowanie profesjonalnych standardów w zakresie relacji właścicielskich,
- kształtowanie polityki zatrudnienia, ustalanie zasad odpowiedzialności w powiązaniu z zasadami wynagradzania, premiowania i systemami lojalnościowymi oraz motywacyjnymi tak, aby działania były ściśle skorelowane z realizacją celów strategicznych i operacyjnych nakreślonych na początku inwestycji.
Wszystkie te działania mają realizować z góry określoną przez fundusz strategię wyjścia z inwestycji. Pamiętać o tym należy zwłaszcza w sytuacji możliwych zmian właścicielskich i ewentualnych planów nowych właścicieli związanych z nową wizją biznesu - nie będą mogły tu zaistnieć żadne zmiany bez zgody funduszu.
Ważne jest jednocześnie to, że przeprowadzony przez fundusz proces inwestycyjny gwarantuje uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu po sprzedaży udziałów, a dla założycieli spółki - wzrost wartości posiadanych udziałów niemożliwy do osiągnięcia bez wsparcia kapitałowego i merytorycznego ze strony partnera Private Equity.
17,7% tyle wyniosła w 2004 roku stopa zwrotu dla funduszy typu private equity
Kapitał to ta część bogactwa, którą poświęca się, by pomnożyć swoje bogactwo
Secus Asset Management