Na stronach internetowych warszawskiej giełdy oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych pojawiły się nowe sekcje, poświęcone "Europejskiemu kodeksowi postępowania w zakresie rozliczeń i rozrachunków", pod którym obie polskie instytucje się podpisały.
Sygnatariuszem kodeksu jest jeszcze 19 innych europejskich giełd i blisko 40 izb rozliczeniowych oraz depozytów papierów wartościowych. Kodeks został stworzony z myślą o usprawnieniu i poprawie bezpieczeństwa funkcjonowania unijnego rynku usług potransakcyjnych. Jest odpowiedzią na oczekiwania Charliego McCreevy?eg0, unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, który stwierdził, że zamiast zgłaszać propozycje odpowiedniej dyrektywy, woli poprzeć dobrowolne inicjatywy branżowe w tym zakresie.
I tak Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE), Europejskie Stowarzyszenie Izb Rozliczeniowych (EACH) oraz Europejskie Stowarzyszenie Centralnych Depozytariuszy Papierów Wartościowych (ECSDA) opracowały dokument, który przyczyni się do większej efektywności rynków i ich dalszej integracji.
Trzy najważniejsze części kodeksu dotyczą przejrzystości cen, dostępu do usług poszczególnych instytucji i współpracy między tymi instytucjami oraz rozdzielenia poszczególnych usług i wydzielenia księgowości.
Na wdrożenie pierwszej części organizacje miały czas do końca ub. r. W jej wyniku sygnatariusze kodeksu powinni opublikować w widocznych miejscach swoich serwisów internetowych dokładną i czytelną informację o wszystkich oferowanych usługach i ich cenach oraz o systemach i warunkach stosowania obniżek i rabatów. Dodatkowo podane powinny być przykłady ustalania opłat dla różnych kategorii klientów.