Wczoraj ministerstwo gospodarki podpisało umowę offsetową z włoską spółką Avio. - To już jedenasta umowa kompensacyjna zawarta z firmami, które dostarczają sprzęt dla naszej armii - powiedział wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz. - Pozytywne skutki umowy offsetowej podpisanej z Avio odczujemy bardzo szybko, bo ma ona zostać zrealizowana w ciągu pięciu najbliższych lat - dodał.
Marynarka Wojenna RP, kosztem ponad 7,5 mln euro, kupi od Avio silniki turbinowe do okrętów. Pierwsza wykonana z udziałem Stoczni Gdynia jednostka napędowa może trafić do polskiej armii już w przyszłym roku. W zamian za ten zakup włoski dostawca podpisał umowę offsetową o wartości 9,76 miliona euro. Na co zostanie przeznaczona ta kwota? Pieniądze trafią do Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kalisz.
Tym samym przedsiębiorstwo to stanie się certyfikowanym producentem i eksporterem Avio. W ramach offsetu dostanie też sprzęt i technologię produkcji kół zębatych i podzespołów do lotniczych silników turboodrzutowych. - Prawie połowę wartości zobowiązania offsetowego stanowią zakupy wyrobów, które zostaną wykonane w oparciu o przekazaną przez Avio technologię - mówi P. Poncyljusz. - To bardzo dobrze, bo potrzebujemy gotówki. Sam transfer technologii to jeszcze za mało - wyjaśnia.
Zdaniem wiceministra, rozpoczyna się dobra passa dla polskiego offsetu. - Potwierdzają to także inne umowy kompensacyjne, które obecnie negocjujemy - uważa Poncyljusz. Zdaniem przedstawicieli MG, przygotowanie umów kompensacyjnych usprawniają przepisy o offsecie, które weszły w życie w styczniu tego roku.