Umowy zawarte przez Lotos to kontrakty z włoska spółką Technip, która będzie głównym wykonawcą instalacji tzw. hydrokrakingu oraz kompleksu aminowo-siarkowego. Pierwsza z nich umożliwia przetwarzanie ropy z większą niż dotychczas efektywnością i używana jest do produkcji oleju napędowego. Druga - pozwala zagospodarowywać powstające w procesie rafineryjnym odpady, m.in. siarkę. Oba projekty są kluczowymi elementami realizowanego przez Grupę Lotos programu kompleksowego rozwoju technicznego (PKRT), który ma zwiększyć moce przerobowe gdańskiej rafinerii z dzisiejszych 6 mln ton ropy rocznie do ok. 10,5 mln ton.
70 procent kontraktów...
Realizacja obu umów ma potrwać - jak poinformowała spółka - ok. 42 miesięcy. - To jest największy kontrakt w ramach realizowanego przez nas programu - powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy Lotos. Podpisane umowy mówią o kwocie sięgającej 2,2 mld zł.
Dodajmy jednak, że łączna wartość inwestycji, które mają być wykonane w ramach pierwszego etapu PKRT (w tym obie wyżej wymienione), razem z przewidzianymi wydatkami na logistykę i odsetkami od kredytów sięgnąć ma 5,85 mld zł (2,1 mld USD). Pieniądze te Grupa Lotos wyda jeszcze przed końcem tej dekady.
Oba kontrakty z firmą Technip stanowić będą w sumie od 40 do 45 proc. wszystkich wydatków zaplanowanych na PKRT. Podpisana zaś przed trzema dniami inna umowa z firmą Fluor - dotycząca projektowania technicznego oraz zarządzania dostawami i budową instalacji pomocniczych i infrastruktury również w ramach PKRT - to kolejne 18-22 proc. łącznych kosztów programu.