Instytucje finansowe nie mogą doczekać się projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Banki i domy maklerskie obawiają się, że zabraknie czasu na dostosowanie ich systemów informatycznych.
Do 15 grudnia Polska powinna bowiem wdrożyć unijną dyrektywę, która zmienia procedury rejestrowania i kontroli podejrzanych transakcji. Wprowadza m. in. obowiązek identyfikacji tzw. rzeczywistego beneficjenta operacji - czyli instytucji lub osoby, do której faktycznie trafiają pieniądze. Definiuje także zasadę "wzmożonej należności wobec klienta". Przepisy dyrektywy mówią o koniecznej zgodzie "zwierzchników najwyższego szczebla" (np. przed ustanowieniem nowej relacji bankowości korespondencyjnej). Nakładają także obowiązek monitorowania stosunków gospodarczych podejrzanego klienta. Do tej pory nie wiadomo tymczasem, jak zapisane będą wymogi unijne w prawie krajowym.
Jak by tego było mało Ministerstwo Finansów zapowiedziało wpisanie do nowelizacji własnych pomysłów. "Parkiet" pisał niedawno o planach wprowadzenia kar administracyjnych dla tych instytucji, które ociągają się z wysyłaniem danych o transakcjach do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Umiejscowiony w resorcie GIIF mógł tylko zawiadamiać prokuraturę o przypadkach, które przypominały pranie brudnych pieniędzy. Niedotrzymanie przez banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne czy ubezpieczycieli procedur monitoringu operacji finansowych nie było w zasadzie karane. Problem dotyczy w dużej mierze rynku kapitałowego. W większości kontrolowanych do tej pory domów maklerskich czy TFI Inspektor znalazł uchybienia. Przedstawiciele domów maklerskich twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że mają one kłopoty z katalogowaniem transakcji, o której zawiadamiają GIIF.
Rynek spodziewa się, że wraz z nowelizacją zmienią się przepisy wykonawcze precyzujące m.in., jak powinien być prowadzony rejestr transakcji ponadprogowych (o wartości ponad 15 tys. euro), a także jaki będzie wygląd tzw. karty transakcji, przesyłanej do MF. Z informacji resortu wynika, że szczegóły nowelizacji mają być znane "w najbliższych dniach".