"Najważniejszą sprawą dla Węgier jest znaleźć nowe źródła i drogi zaopatrzenia dostaw energii" - powiedział Gyurcsany cytowany przez agencję MTI. "Norwegia jest dość daleko od Węgier, ale jeśli weźmiemy pod uwagę LNG lub istniejące gazociągi w Polsce i w Niemczech, warto rozważyć czy gaz norweski byłby dla nas dostępny".
Węgry importują większość gazu z Rosji przez Ukrainę, ale od dłuższego czasu biorą pod uwagę konieczność zdywersyfikowania swoich źródeł zaopatrzenia, a także konieczność inwestowania w energię odnawialną.
Gyurcsany powiedział, że Węgry gotowe byłyby na współpracę pomiędzy węgierską spółką gazowo-naftową MOL oraz norweskim StatoilHydro.
Norweski premier Jens Stoltenberg powiedział, że istnieje wsparcie polityczne dla dostaw gazu norweskiego na Węgry, ale szczegóły odnośnie cen i terminów dostaw musiałyby być uzgodnione pomiędzy spółkami zajmującymi się produkcją, przesyłem i handlem gazem.
Gyurcsany przypomniał także, że Norwegia jest aktywnym inwestorem w młodym węgierskim sektorze energii odnawialnej, zwłaszcza w sektorze biopaliw.