Nowe prawo, przyjęte 337 głosami przy czterech głosach sprzeciwu oraz trzech wstrzymujących się, postrzegane jest przez analityków jako próba odwiedzenia austriackiego koncernu naftowego OMV od prób przejęcia głównej węgierskiej spółki gazowo-naftowej MOL - próbę postrzeganą przez stronę węgierską jako "wroga".
OMV posiada 20% udziałów w MOL i ostatnio podał, iż gotów jest zapłacić 32.000 HUF za akcję MOL, wyceniając 100% udziałów na 14 mld EUR. OMV podkreśliło, że nie złoży oficjalnej oferty dopóki MOL i rząd węgierski nie zniesie przeszkód administracyjnych.
Nowe prawo, nazywane w prasie węgierskiej "lex MOL", zakłada, między innymi, że zarządy strategicznie ważnych spółek mogą podjąć kroki w celu zniweczenia prób przejęcia, jak na przykład programy skupu akcji własnych albo podwyższenie kapitału spółki nawet po ogłoszeniu oferty przejęcia.
Ustawodawcy usunęli też restrykcje ograniczające ilość akcji własnych posiadanych przez przedsiębiorstwo do 10% zarejestrowanego kapitału.
Ustawodawcy znieśli też ograniczenie stanowiące, że po przejęciu przez spółkę 75% udziałów w innej firmie przestaną obowiązywać wszelkie ograniczenia dotyczące prawa głosów.