– Wszystkie symptomy wskazują, że idzie to w złym kierunku – stwierdził Skrzypek w radiowych „Sygnałach Dnia”. – Tymczasem kredyt jest istotną dźwignią dla rozwoju, zwłaszcza w sytuacji, kiedy obserwujemy znaczące spowolnienie. Akcja kredytowa może podtrzymać zarówno wydatki inwestycyjne, jak i konsumpcyjne, które budują podstawy wzrostu gospodarczego – podkreślił Skrzypek.Banki ograniczają dostępność kredytów m.in. ze względu na trudności i wysoki koszt pozyskania finansowania.
Na wczorajszym walnym zgromadzeniu Związku Banków Polskich wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że bardzo dobrym sygnałem dla zwiększenia efektywności „zarówno w obszarze oszczędności, jak i inwestycji kapitałowych” byłoby zniesienie tzw. podatku Belki. – To miałoby pozytywny skutek dla gospodarki i zbudowałoby stabilną podstawę do wzrostu gospodarczego – stwierdził szef resortu gospodarki. Za ograniczeniem podatku od dochodów z lokat opowiedziała się niedawno KNF.Prezesi banków komercyjnych zwracali się do NBP z pomysłami zwiększenia akcji kredytowej np. poprzez obniżenie rezerwy obowiązkowej.
Przedstawiciele banku centralnego mówili, że obniżka rezerwy obowiązkowej, która uwolniłaby część gotówki, której obecnie banki nie mogą wykorzystać na kredyty – to jedna z możliwych decyzji NBP.
[ramka][b]Pietraszkiewicz znów prezesem ZBP[/b]
Krzysztof Pietraszkiewicz został wybrany na kolejną kadencję na stanowisko prezesa Związku Banków Polskich. Oprócz niego zarząd ZBP tworzy dziesięciu prezesów banków, m.in. Jerzy Pruski, szef PKO BP, Jan Krzysztof Bielecki z Pekao, Brunon Bartkiewicz z ING BSK i Sławomir Sikora z Handlowego. W zarządzie poprzedniej kadencji byli również m.in. Józef Wancer, prezes BPH, i Włodzimierz Grudziński, były prezes BISE, który został przejęty przez DnB Nord.[/ramka]